8 Kwitantie van de verkoop van de ondermolen van de Slootgaardpolder. sterk verbeterd. In plaats van ongeveer één meter kon een molen uitgerust met een vijzel het water circa drie meter opvoeren. Voor het rendement van de molen was dit een belangrijke stap voorwaarts en een indrukwekkende verbetering. Het bestuur van de Slootgaardpolder volgde deze ont wikkeling. In 1820 werd de meer dan twee honderd jaar oude bovenmolen vervijzeld en het scheprad verwijderd. Vanaf dat moment stond de ondermolen op non-actief. De vervijzeling bracht nog een tweede verandering. Door de verwijdering van het grote scheprad kwam in de molen voldoende ruimte om het molenaarsgezin onderdak te bieden, zodat het bouwvallige molenhuis kon worden afgestoten. Het bestuur besloot allereerst de ondermolen voor afbraak te verkopen. Hoge verwach tingen omtrent de opbrengst had men niet, er werden immers zoveel molens buiten gebruik gesteld. In de polder Heerhugowaard verdwenen er in korte tijd zelfs tien. Het was dan ook een meevaller dat meester- timmerman Jan Over uit Oude Niedorp de dijkgraaf van de Niedorper Kogge had getipt dat de ondermolen van de Slootgaard overbodig was geworden en te koop zou komen. Aannemen bij opbod Het was een gouden tip. In de vergadering van 22 januari 1825 stelde dijkgraaf Van Sandwijk van de Niedorper Kogge zijn medebestuursleden voor de Slootgaard- molen te kopen voor f1.600, echter niet voordat door drie bijzondere timmer bazen te laten maken een calculatie en begrooting om den molen aftebreken, de fondamenten schoon uit te rooyen, dezelve over te brengen en bij de strijk molens weder op te bouwen. De materia len welke defect mogten geraken weder nieuw in plaats te leveren en alles wat aan de molen mogt mankeeren, ’t zij van scheprad, wielen, van dekken als andersins en verder alles wat het tot eene complete molen maakt er bij te leveren. Op 16 juli 1825 werd door vier timmerbazen op de klus ingeschreven: Jan Over f5.660, Simon Henning f6.887, Cornelis Eecen f5.900 en Jan Spaans f6.000. De timmerbazen kregen een herkansing doordat het werk hierna nog eens bij opbod werd gegund: daarna bij opbod gepresenteerd zijnde is aangeno men en gemeint bij dezelve Jan Over voorf5.655. Door het strijkgeld vanf 14 werd hij er per saldo f 9 beter van. Er werden snel knopen doorgehakt. Jan Over kon aan de slag. De polders van de Niedorper Kogge werden gevraagd hun bijdrage in de kosten te leveren. Ze kregen twee mogelijkheden voorgelegd om aan hun verplichtingen te voldoen: of in jaarlijksche termijnen of 13 stuivers per gars ineens ter voorkoming van inte ressen wie zulks zoude willen en kunnen. CC. C C-cc*-' o /<?-

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2004 | | pagina 8