Dirk Doodeman. 31 Het eind in zicht Het was al jaren een vaste gewoonte dat iedereen, het bestuur en de inge landen, na de officiële sluiting van de vergadering een uurtje nableef. Onder het genot van een ouwe klare konden de nieuwtjes en sterke verhalen worden uitgewisseld. Het was goed voor de samenhorigheid en het bleef dan ook niet bij één borreltje. Het bestuur van de Boomerpolder bestond in die periode uit twee personen. De keuze voor het bestuur was beperkt, omdat het aantal ingelanden zeer klein was. De tuin der met de meeste grond zat dus altijd in het bestuur. Naast Noordstrand en Bos is ook de familie Doodeman nauw betrok ken geweest bij de Boomerpolder. Vele jaren heeft Dirk Doodeman in het bestuur gezeten en toen hij op 2 september 1937 overleed, volgde zijn zoon Arie hem op. Als er geld tekort was, waren zij bereid dit voor te schieten. Uit de notulen blijkt dat er tot 1965 eigenlijk weinig gebeurde. We lezen over een bestuurswisseling omdat iemand zijn land verkocht, geen zin meer had of overleed. Verder ging het in de rondvraag over het verzekeren van de molen en over de mogelijkheid van verkavelen. Hij kreeg de schuld dat de vijzel kapot was geraakt. Gelukkig kreeg hij van de vergadering nog een jaar respijt als molenaar. Begin jaren zestig waren alle polders binnen het rondje Waarland verkaveld. Door nieuwe bedrijfsvoering bleek dat kleine bedrijven onvoldoende inkomsten hadden. Verschillende Waarlandse tuinders verkochten of verhuurden hun land en zochten werk bij de Hoogovens of in de wegenbouw. Het land in de on verkavelde Boomerpolder was moeilijk met machines te bewerken en dit was voor drie tuinders een reden hun land daar van de hand te doen. Dit kwam naar voren tijdens een roerige vergadering in december 1965. Jan Stoop Lz., Jaap de Waard en Arie Zutt vertelden dat ze hun land aan de Stichting Beheer Landbouwgronden hadden verkocht, waardoor Jan Stoop als secretaris-penningmeester en Jaap de Waard als molenbaas moesten aftreden. Jaap Bakker was bereid de notulen te maken en de financiën te beheren. Handige zet De Stichting Beheer Landbouwgronden (S.B.L.) kocht grond van landeigenaren. Bij een verkaveling kon dit land dienen als compensatie. Wanneer een stuk land van een tuinder werd verkaveld, kon dit gedurende een seizoen niet worden gebruikt. Hij kreeg dan een perceel toegewezen van de S.B.L. of ontving een vergoeding als er geen geschikt land aanwezig was. Na de afwikkeling van een verkaveling kregen deze aangekochte stukken grond soms de bestemming natuurgebied. De S.B.L. deed een handige zet om een deel van de Boomerpolder op te kopen. De verkaveling van Leige Land kon niet meer worden tegengehouden en de moge lijkheid voor een beschermd natuurgebied werd gecreëerd. Een jaar later was er weer een hectische vergadering zoals we kunnen lezen in de notulen: De voorzitter Arie Doodeman opende deze bijzondere vergadering en heette alle welkom. De molen was door de harde wind stuk geslagen. De polder stond onder water. Moet er een pomp Een oomzegger van Arie Doodeman, André Doodeman Pz., ging als molenaar aan de slag. Voorlopig kon men weer vooruit.

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2004 | | pagina 31