DAGBOEK VAN EEN TUINDER Joop Zutt Gert Groen. 2 Eind februari 1947 werd Nederland geteisterd door een ongekend strenge winter. Gert Groen, nog maar nauwelijks hersteld van zijn blindedarmoperatie, werd er dagelijks mee geconfronteerd. Zijn kool was opgeslagen in het ’oude huis’. Om de producten af te kunnen leveren moest bijna dagelijks het zestig meter lange pad sneeuwvrij gemaakt worden. Het ’oude huis’ staat nu aan de Nieuwe Polderweg en wordt bewoond door de familie Vrijsen. Hoewel ik amper hersteld ben en ondanks strenge vorst (-15 graden), doch bladstil, viel de kou daarom best mee, op de dag, de zon erbij, ben ik meegegaan. Om ongeveer vier uur waren we thuis. Sijbout Groot en Jan hebben daarom voor mij 900 kg deense kool afgeleverd. Oome Manus en Tante Ma waren ook op de begrafenis, ook Kees Jongkind was aanwezig. 26 Feb De hele dag weer eens aan het werk, namelijk rode kool omleggen waar zeer weinig aan te doen is. Het is vandaag ontzettend koud, veranderlijke wind z.z.o.o. wel iets veranderlijk. Afgelopen nacht heeft het 15 graden gevroren. Verscheidene mensen zitten zonder brandstof. 27 Feb Vanmorgen aan de kool. Na de middag om 2 uur vergadering van de LTB, doch om half drie kwam er bericht van: kool laden. Dus toen weg. Ik 1.550 kg en Sijbout Groot 1.500 kg. Alles naar de weg gereden om reden de brug niet te vertrouwen is voor een zware vracht. Het heeft afgelopen nacht behoorlijk gevroren, op de dag zeer koud, af en toe de zon erbij en lichte vorst. 28 Feb Het was me het dagje wel. Van bed af sneeuw en de hele dag sneeuw. Wel fijn (stuifsneeuw), maar toch lag er ’s avonds heel wat. Na de middag Jan Groot en ik het pad sneeuwvrij gemaakt om reden ze om vier uur nog wat kool zouden halen. Het heeft vannacht weinig gevroren, op de dag ook weinig. Nog een kar en een trog met penen in huis gehaald om reden wij de kool ook naar de weg moeten rijden met de ket van Sijbout Groot en het paard van Gert Dekker Hz. 1 Mrt De hele morgen sneeuw opruimen op het pad, met z’n vieren: Jan Groot, Piet Kamper, Gert Volkers en ik. Er lagen banken weer zóó hoog. De weg is zoo slecht, nimmer zoo. Je kon beslist niet fietsen, daarom geen kool laden ook. Vannacht heeft de hond gejongd, acht stuks. Op de dag af en toe sneeuwbuien. 22 Feb De hele dag bijna in huis. Het is verbazend koud en het heeft vannacht weer wat gesneeuwd. Het wordt hopeloos. In Sint Pancras liggen banken sneeuw tot aan de dakgoot. Sijbout Groot en Jan en Arie van der Fluit aan het pad op te ruimen, om reden Sijbout wat kool heeft verkocht, doch het stuift zoo weer vol. Vanmorgen is Vader met de lijkauto uit Alkmaar thuis gekomen. Het was plus minus half twaalf. 23 Feb Ik vandaag nog niet te kerk, hoewel het weer mooi is, doch in de kerk is het zeer koud. Vanmorgen heeft het nog aardig gesneeuwd. Vanmiddag ben ik op de fiets nog even naar huis geweest. De sneeuw van de weg was aardig opge ruimd. Toni vanavond om zeven uur te rozenkransbidden. Het is de laatste hon derd jaar niet voorgekomen dat er zoo veel drijfijs in de Noordzee was als nu. Er zijn schotsen gerapporteerd van 71 km2. 24 Feb Het eerste werk was vanmorgen het pad opruimen van sneeuw. Vooral een vijftig meter bij de boet was het geweldig. Er ligt een bank van kerels hoogte. Op de dag anders weinig gedaan. Vanmiddag nog even naar Piet Bakker om een zwarte jas te leen voor morgen. Verlopen nacht had het ongeveer acht graden gevroren. De lucht is dik en vol. 25 Feb Vandaag een droevige dag. Toni, ik, Annie en Janni op de begrafenis van Vader Groen om negen uur. Om acht uur eerst naar huis.

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2004 | | pagina 2