29 Eigenaar Wonder Elk polderbestuur had in die tijd een lijst van ingelanden met daarbij hun bezit tingen aan grond. Jaarlijks stelde ze voor ieder van hen afzonderlijk de belasting vast. Het criterium voor de hoogte van de omslag was de totale oppervlakte van de eigendommen. Deze vorm van belasting heffing heeft model gestaan voor enkele huidige systemen. Deze zijn o.a. ook gebaseerd op bebouwing én op de grootte van onbebouwde percelen. Om tot een uniform stelsel te komen werden vanaf 1811 de gemeentegrenzen kadastraal vastgesteld. De gemeente werd vervolgens opgedeeld in secties en alle percelen moesten opnieuw worden opgemeten. De Boomerpolder lag in de gemeente Haringcarspel, sectie E 2, Waar(d)land. Landmeter A. van Diggelen was verant woordelijk voor dit gebied. Hij en zijn medewerkers verbleven in die tijd in herberg ‘De Hooghe Keet’ nabij ‘t Nie- dorper Verlaat. De eigenaren van de Boomerpolder werden uitgenodigd om de grenzen van hun land aan te geven. Er kwamen er maar twee opdagen, Pieter Wonder van ’t Verlaat en een vertegen woordiger van de Gereformeerde Kerk uit Oudkarspel. In de ringsloot aan de oostzijde van de Boomerpolder lag een dam. Pieter Wonder had het grootste deel van de polder in zijn bezit. Naast de molentogt en een kadijk met daarop de molen had hij bin nendijks nog vier stukken weiland en buitendijks drie percelen rietland. Van de andere vier stukken rietland waren er twee van de Gereformeerde Kerk. Twee stukken bleven over van wie de eigenaar nog moest worden achterhaald. De volgende dagen gingen de landmeters met behulp van hoekmeetinstrumenten de percelen opmeten. De kerken van Zij dewind en Oude Niedorp en de Waar- landsmolen fungeerden als richtpunt. Alle gegevens werden vastgelegd en be waard bij het Kadaster. De oppervlakte van de Boomerpolder kwam uit op totaal 7/z ha. Amerikaans In 1847 overleed Pieter Wonder en zijn eigendommen werden verdeeld onder familieleden. f 10. - 3. - 35. - 40. - 10.- Op 13 juni 1864 deed het bestuur van de Waarlandspolder een voorstel aan de provincie tot een reglement, waarin o.a. het volgende stond: Het bestuur zal dienen te bestaan uit 5 leden. Voor verkiesbaarheid tot lid van het bestuur moet deze persoon minimaal 3 Bunders land bezitten. De dijkgraaf geniet als jaarwedde Elke molenmeester De secretaris-penningmeester Het maximum huishoudelijke kosten Bureau en schrijfbehoeften Aftreding Bestuursleden den eersten Maandag van Junij. In de regel 4 keer vergaderingen per jaar. De lasten worden thans per Bunder en kadastraal geheven. Het water wenscht men niet te belasten, voor zooverre het niet bij het land is opgemeten. Eindelijk (tot slot) hebben wij de Eer hierbij te voegen een afschrift van de laatstgesloten rekening en eene lijst van ingelanden die een Bunder en meer in gezegden polder bezitten. Het Bestuur van den WaarlandsPolder Den Dijkgraaf get. A. Kroon Strakke regels In 1854 werd in de provincie Noord-Hol- land een verordening aangenomen waar door de overheid een duidelijker rol kon gaan spelen in het waterschapsbestuur. Daarvóór was de bemoeienis er wel, maar niet efficiënt genoeg. Ieder polder bestuur had zijn eigen regels die in over leg met de ingelanden waren opgesteld. De provincie wilde in die regels meer eenduidigheid. Ze wilde dat het bestuur van ‘alle polders’ de reglementen, waar in o.a. de grootte van de polder, de bema ling, de samenstelling en de bevoegdhe den van het bestuur, het stemrecht en de financiële administratie werden geregeld, aanboden. Als de regels door de provin cie goedgekeurd werden, kreeg de polder het predikaat: gereglementeerd. Zó kon de provincie meer invloed uitoefenen in het reilen en zeilen van een polder. Tien jaar later waren er in Noord-Holland 125 gereglementeerde waterschappen en polders. In 1930 was dit aantal opgelopen tot 315. Een paar heel kleine polders bleven buiten de reg lementering, zoals de Vogelesangh polder bij Oude Niedorp en ook de Boomerpol der in de gemeente Harenkarspel.

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2004 | | pagina 29