po 28 t Heenebosch, ingeklemd tussen het water van de ringvaarten van de Waar- landspolder D ’Waert), de Heerhugowaard en ‘de Boomerwael’. Herkenbaar is De Zydewind, een verbin dingsweg tussen Valkkoog en de Langereis. Eén van de stukjes oud land in de Waardgeerzen was De Heenebosch. Dit poldertje is te zien op een kaart uit 1652 die is gemaakt naar aanleiding van een grensgeschil tussen de heerlijkheden Oudeniedorp en Heerencarspel. We komen de naam De Heenebosch ook tegen in een akte: Op 14 Januarij 1654 verkogt Abraham de Ghein, cruijdenier te Amsterdam aan Trijntje en Jan Dircx Vollenhove uijt Nieuwe Niedorp de helft van een stuck lant in de Banne van Haringcarspel, genaamt De Heenebosch, belent de togt ten noorden en Claes Michielsz. ten zuijden. De dijken werden onderhouden en de kosten hiervan gezamenlijk betaald. Om allerlei politieke en financiële redenen kregen pas aan het eind van de 16e eeuw deze besturen meer bevoegdheden. De Staten van Holland gaven bij octrooi of concessie aan particulieren toestem ming om een stuk land te bedijken of een meer droog te maken. In zo’n octrooi lagen de regels en plichten van bestuur en ingelanden vast. Het was de eerste democratisch gekozen bestuursvorm, maar in de praktijk ging het wel eens fout. De besturen van grote polders bestonden vaak uit aanzienlijken uit de stad en namen soms beslissingen zonder de ingelanden naar hun mening te vragen. In de loop van de 17e eeuw waren praktisch alle meren in West-Friesland drooggemalen en hierdoor kreeg het gebied binnen de Omringdijk een ander gezicht. Vanaf die tijd was de waterbeheersing in West-Friesland redelijk onder controle. Bos en weiland Over de verklaring van de naam Heenebosch bestaat geen eenduidigheid. Volgens het etymologisch woordenboek als is heen een synoniem van zegge. Deze grassoort groeit op moerasgrond en kan bijna één meter hoog worden. Een andere uitleg ligt meer voor de hand. Het woord heen of hene(n) heeft in het Middelnederlands ook de betekenis van weg. Er was in de 17e eeuw een verbindingsweg tussen Valckcoog, over Tolcke, De Vennick, Zydenskerck, De Wael en Niedorperverlaat naar de Langereys. Deze weg liep over een oude binnendijk of Zydewind én ten westen van deze weg lag ‘t Heenebosch. Hier en daar stonden wat huizen en boerderijen. Veeteelt was het belangrijkste middel van bestaan. Eigenaren lieten hun vee liefst dicht bij huis grazen en als ze land tekort hadden, werden braakliggende stukken grond geschikt gemaakt voor veeteelt. Speculanten uit de stad kochten deze weilanden vaak als geldbelegging om ze vervolgens door te verkopen aan kleinere beleggers uit de regio. Deze zagen het een tijdje aan en als de prijs hen aanstond dan ging het land over in andere handen. In een Opdragt-Briev uit 1733 staat geschreven: Jan Cornelisz Schager, Schoolmeester in de Moerbeek en woonagtigh tot Nieuwe Niedorp verkogt aan Rens Pietersz. Kuijte en Cornelis Simonsz. Molenaar, beijde wonende aan het Oude Niedorper Verlaat een stuck weijdlandt genaamt de Heene- bosch gelegen bewesten de Oude Niedor- per Boomen, alhier op de Ringsloot, belendt de kopers selfs ten zuijden. Later is de naam t (de) Heen(e)bosch gewijzigd in Boomerpolder. Op de kaart van Hendrik de Leth uit 1745 wordt de ringsloot ten oosten van de Waarlandspolder aangeduid als De Boomer Wael. Er is weinig fantasie voor nodig om de naam Boomerpolder te associëren met de Oude Niedorper Boomen en het naastgelegen water De Boomer Wael. Wanneer de naamswijziging is ingegaan, vermeldt de historie niet.

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2004 | | pagina 28