Waarland, 18 september 2004. Geraadpleegde bronnen: 26 Juffrouw Jansen, deeluitmakend van het onderwijsteam. V.l.n.r.: meester van Baar, juffrouw Jansen, meester Raas, juffrouw Bakker en meester Verlaan. Het moet bij Marie de nodige tegenstrij dige gevoelens hebben gegeven. Zij was immers zelf, zo wisten vele mensen in het dorp te vertellen, heimelijk verliefd op de kostganger. Dat de verbintenis tussen de schoolhoofden de tongen danig in beweging bracht, laat zich raden. De mensen gunden hen echter van harte hun geluk. Alleen bracht de relatie weer het nodige teweeg binnen het schoolbestuur. Treedt een onderwijzeres in het huwelijk, dan kan haar ontslag gegeven worden met ingang van uiterlijk een week na voltrekking van het huwelijk, zo luidde artikel 18 van de akte van benoeming. Het was in die tijd ongepast, dat een getrouwde vrouw in loondienst werkte, dus besloot het schoolbestuur op 30 mei Mej. Jansen per 1 september 1932 eervol te ontslaan met bijzondere dank voor haar inzet en betrokkenheid. In haar plaats zal, aldus de notulen, een oproeping voor een onderwijzer, niet onderwijzeres, in het Katholiek Schoolblad worden geplaatst. Weg uit Waarland De relatie tussen het hoofd der school en het schoolbestuur kwam plotseling onder druk te staan. Het kersverse paar nam geen genoegen meer met het oude schoolhuis. Het schoolbestuur werd gevraagd een nieuw woonhuis te laten bouwen. Het laat zich raden dat dit verzoek in die crisistijd niet in dank werd aanvaard. PastoorVollering notuleerde het in enkele korte zinnen: - Regionaal Archief te Alkmaar. - Archief Gemeente Harenkarspel. - Archief Parochie H. Wulfram. - Archief Verenigde Noordhollandse Dagbladen te Alkmaar. - Waarland van toen, deel 2. Arie Groen. Aan het verzoek van den Heer P.N. Raas, hoofd der school, om een nieuwe woning, kan niet worden voldaan, daar het huis voor het hoofd der school aangekocht, aan billijken eisen voldoet. Aanvangend 1 September '32 kan de Heer Raas dit huis huren voor f 4 per week. Er staat nog net niet: en daarmee basta. Voor het schoolbestuur was hiermee de kous af, echter niet voor het verloofde stel. In ’t Veld stond naast het huis van meester Dirk van Baar een prima woning leeg. Bruikbare alternatieven had men in Waarland niet voorhanden, zodat met pijn in het hart het besluit volgde om uit Waarland te vertrekken en zich te vestigen in ’t Veld. Zus Marie verhuisde op 12 juli 1932 van Waarland naar Alkmaar. Op 20 juli zegende pastoor Vollering in de Waarlandse parochiekerk het huwelijk in tussen Piet Raas en Tony Jansen. Nog een ruime maand verbleven zij in het oude schoolhuis, waarna ze op 1 september van dat jaar verhuisden naar ’t Veld.

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2004 | | pagina 26