DANKBETUIGING 25 Separatie Nadat de oude lokalen uiteindelijk waren opgeknapt was het schoolgebouw op orde en bood het, naar begrippen van die tijd, voldoende ruimte om de gemiddeld veertig kinderen per klas op een verantwoorde manier les te geven. Toch bleef er voor het schoolbestuur in casu pastoor Vollering een belangrijke wens over en dat was separatie van jongens en meisjes. Al eerder had men pogingen ondernomen om een tweede schoolgebouw van de grond te krijgen. Het kerkbestuur had daarvoor al een stuk grond gereserveerd op de plek waar nu het Dorpshuis staat. De aanbouw van twee lokalen had deze opzet verhinderd. Pastoor Vollering was in die tijd een veel geziene en welkome gast ten huize van de familie Jansen en huisgenoot Piet Raas. Separatie moet in dit gezelschap regelmatig onderwerp van gesprek zijn geweest. Met elkaar moeten zij tot de conclusie zijn ge komen, dat, binnen de bestaande lokalen, splitsing tussen jongens en meisjes moge lijk moest zijn. Met ingang van het school jaar 1930-31 had Vollering zijn doel bereikt. De meisjes kregen vanaf die tijd les in de oude lokalen en de jongens in de nieuwe. Meester Raas werd uiteraard hoofd van de jongensschool en juffrouw Jansen werd benoemd tot hoofd van de meisjesschool. Pastoor Vollering kon tevreden aan het Bis dom melden dat: de opsplitsing van de school in een jongens- en meisjesschool in de thans bestaande behoeften aan goed onderwijs kon voorzien. Hoelang deze split sing heeft geduurd vermeldt de historie niet. Op de praat Op een ander vlak verliep de separatie in tegenovergestelde richting. Meester Raas had vanaf zijn benoeming een gastvrij onderdak gevonden bij de familie Jansen. Hij voelde zich daar van begin af aan thuis. Met elk van ‘de drie dames’, zoals ze in Waarland wel werden aangeduid, kon hij goed overweg. In 1930 veranderde de situatie. Na een lang ziekbed overleed moeder Jansen. Zij was gedurende haar ziekte verzorgd door haar oudste dochter Marie. Na het overlijden bleef de 43-jari- ge Marie voor het huishouden zorgen. Een jaar later moest zij voor een kleine operatie worden opgenomen in het Sint Elisabeth Ziekenhuis te Alkmaar. Toen zij daarna in Waarland terugkwam, werd zij tot haar niet geringe verrassing overvallen door het feit dat de 40-jarige Piet Raas en haar 29-jarige zus Tony zich officieel hadden verloofd. Noord-Hollands Dagblad, juli 1930. Geslaagde separatie! Op de achtergrond staat meester Raas, hoofd van de jongensschool. Hiermede betuigen wtf onzen wel- gemeenden en hartelijken dank, in ’t bizonder aan den Zeereerw. Heer Pas toor Vollering, den Weled. ZeergeL Heer Dokter van Hesteren te Warmen* huizen, de Eerw. Zusters Januaria (Alkmaar) en Placida (Lutjebroek)* Zuster Lanjouw te Dirkshorh, den Heer en Mej. Blankendaal voor de liefde en troostvolle hulp, en Burep en Kennissen voor de blijken van be langstelling, betoond bij de ziekte en *t overlijden van onze dierbare Moeder, Namens de Familie: M A. JANSEN. Waarland D 24, Juli 1930.

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2004 | | pagina 25