22 Uit de verslagen van de Commissien tot wering van schoolverzuim blijkt, dat het verzuim der kinderen in Dirkshorn en Kerkebuurt zeer gering is. Te Waarland is het verzuim groot, tengevolge van de misvatting der ouders, dat als het kind 13 jaar is, de schoolplicht eindigt. Nu het misverstand is opgehelderd hoopt men op verbetering. Uit: Noord-Hollands Dagblad d.d. 2 juni 1928. Lobbyen Het college besprak op 12 juli 1928 de plannen. Burgemeester Burger was tegen. Wethouder Andries Dekker was voor. Het derde collegelid, wethouder J. de Groot, wilde niet verder gaan dan de muren af te bikken, deze opnieuw te bepleisteren en te kleuren en later eens de rest te doen, als het overblijflokaal wederom als leslokaal in gebruik zal moeten worden genomen. Nu ook de stemming binnen het college van B en W duidelijk maakte dat het plan, zoals dat door de architect was opgesteld, het binnen de Raad niet zou halen, werd koortsachtig gezocht naar een acceptabel alternatief. Men vroeg Saal een nieuw en goedkoper ontwerp te maken. Na het nodi ge puzzelwerk stelde men een nieuw plan op met de volgende hoofdpunten: 1e De houten tusschenschotten tusschen de loka len te vervangen door muren. 2e Het raam aan de noordzijde te verwijderen en de drie ramen aan de oostzijde in het noorder- lokaal even hoog te doen maken als in de twee oude lokalen. Op 20 juli 1928 kwam de zaak op de raadsagenda. De voorzitter brengt in herinnering, dat zowel door de architect D. Saal als door de gemeente op zichter rapporten zijn ingezonden omtrent verbeteringen aan de oude schoollokalen te Waarland aan te brengen, alsmede bij een aan die school gehouden besprekingen. Naar aanleiding daarvan is nader door B Wvergaderd, doch overeenstemming terzake werd niet verkregen. De heer Dek ker wenschte namelijk een radicale verbe tering door uitvoering van het plan Saal, de heer Groot daarentegen wilde niet ver der gaan dan voorlopig de muren op te knappen om later bij de ingebruikneming van het overblijflokaal als schoollokaal de verdere restauratie ter hand te nemen. De voorzitter wenschte het plan Wartenhorst uit te voeren. Na de vergadering is, aldus de voorzitter, een schrijven van het school bestuur ingekomen, waarin verzocht wordt de tusschenschotten te vervangen door mu ren en het raam in de noordermuur weg te nemen en de ramen van het noorderlokaal te verhogen, zoals eerder is geschied met de andere lokalen. Deze brief is door B en W behandeld en nadat wethouder Dekker had verzekerd dat het schoolbestuur, indien deze verbeteringen werden aangebracht, geen verdere verzoeken zou doen, is besloten aan de Raad voor te stellen het verzoek in te willigen. Het voorstel van het college werd zonder enige verdere discussie aangenomen. Wel besloot de Raad, op voorstel van de burgemeester, om het hout, afkomstig van de schotten in de school, voor zover voor de gemeente niet terstond bruikbaar, voor de daaraan door de gemeente-opzichter toe te kennen waarde uit de hand te verkoopen. Eindfase Met deze gezamenlijke actie van wethouder, gemeenteraadsleden, schoolbestuur en leerkrachten bereikte de school in Waar land vrijwel de vorm die ouderen zich nog zo goed herinneren uit hun lagere school tijd. De oplevering van de aanbouw en de restauratie van twee oude lokalen zou Meester Raas kon trots zijn op dit deel van zijn school. Jammer was het dat het oudste deel van het gebouw wel heel povertjes afstak bij de nieuwe lokalen. Het leek Raas een goede zaak ook dat deel van de school een opknapbeurt te geven. Het schoolbestuur steunde hem en architect Saal, regelmatig op de school aanwezig, maakte een plan van aanpak. Dit ontwerp kreeg de goedkeuring van het onderwijsteam en het schoolbestuur. Vervolgens werd het in de vergadering van B en W op 28 juni 1928 aan de orde gesteld. De kosten zouden volgens Saal f2.460,70 gaan bedragen. Het college gaat nog niet akkoord, maar besluit de Raad uit te nodigen om de situatie eerst eens te bekijken en benut mogelijk de gelegenheid om de nieuwe lokalen in oogenschouw te nemen. De opname wordt bepaald vrijdag 8 Juli om 6 uur ’s avonds. Die vrijdag werden de raadsleden opgewacht door de leden van het schoolbestuur en het hoofd der school. Vol lof was men over het nieuwe gedeelte van de school. Over het oude deel waren de meningen verdeeld. Enkele leden van de Raad vonden dat het allemaal nogal meeviel. De Waarlandse vertegen woordigers in de Raad voelden dat het een dubbeltje op zijn kant zou worden of het verzoek er door zouden komen.

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2004 | | pagina 22