Traliewand. Waarland, augustus 2004. De nieuwe tijd. 17 In een aardrijkskundeboek voor het middelbaar onderwijs uit 1951 staat: De dorpen aan de Langedijk ten noorden van Alkmaar zijn bekend om de geweldige productie van kool, welke is ingesteld op een belangrijke uitvoer. Wanneer deze stokt, is de positie van de tuinders zeer ongunstig. Er is sindsdien veel veranderd in de koolteelt. Toch blijft het werk van een tuinder zwaar. Het binnenhalen van de kool gebeurt vaak bij slecht weer, bij aflevering gaan er tonnen kool door zijn handen én onveranderd blijft zijn afhankelijkheid van handel en export. Met dank aan Klaas Bruin, Nic Nolten, Jaap van Schagen en Nico Zutt. Sinds die tijd is het aantal tuinders zienderogen ach teruit gegaan. Daarentegen zijn de overgebleven bedrijven groter geworden, de koelhuizen enorm verbeterd en het zware handwerk is grotendeels vervangen door machines. De buitenlandse handel is sterk uitgebreid, er is meer vraag naar witte dan naar rode bewaarkool en de Waarlandse tuinder heeft hierop ingespeeld. Tegenwoordig bestellen de meeste tuinders hun koolplanten bij een kweker, die ze met kluit en al levert. De planten zijn van een hybridesoort. Ze geven een grote gelijkmatige opbrengst en er kan niet mee worden doorgeteeld. Vanaf half april wordt het land met een kop-eg bewerkt en daarna komt de plantmachine. Vier a vijf personen achter een trekker zetten de planten in de grond. Het aantal planten varieert van 30.000 tot 50.000 per ha. Eind mei zijn alle planten gezet. De tuinder spuit tegen onkruid en in de zomermaanden wordt er met een trekker geschoffeld. Half september begint de tuinder met het binnenhalen van de bewaarkool. Zijn trekker met daarachter een wagen waarop twee kuubskisten staan, beweegt zich automatisch voort. De tuinder snijdt, liggend op zijn knieën, de kool die daarna met een transportband naar de kuubskisten wordt vervoerd. Deze kisten gaan zó het koelhuis in. De techniek is zover gevorderd dat het tij droven- de omleggen van de kool niet meer nodig is. Alleen bij aflevering haalt 1 men de rotte bladeren J eraf. Enkele tuinders doen dit nog met de hand, maar de meesten gebruiken een afblazer. De kool kan men langer bewaren. Zelfs in juli wordt er nog kool geleverd. Een deel van de tuinders is aangesloten bij de Greenery, de overigen verkopen hun kool via Tuindersbelang.

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2004 | | pagina 17