Waarland, mei/augustus 2004. 13 Met een telekraan van de firma Winder uit Limmen wordt één van de vier roeden in het haspelkruis gehesen. verdween het robuuste karakter van de molen door aanbouw van een paar erkers en extra ramen. Klimop overwoekerde het geheel en bood een veilige nestelplek aan tientallen kauwenfamilies. Tot tien jaar geleden de nieuwe eigenaren, Robin en Annemarie Goossens, met veel inzet en doorzettingsvermogen erin slaagden de molen als rijksmonument gerestaureerd te krijgen. De kroon op hun volhardend pogen kreeg in de zomer van 2003 zijn beslag toen de vier molenroeden in het oude haspelkruis werden gehesen. Vrijdag 12 september werd met het lichten van de vang door Renske Kruisinge, gedeputeerde en Jaap de Zeeuw, voorzitter van de Vereniging De Hollandsche Molen, de restauratie afgesloten. Vanaf dat moment staat tot verrassing van velen de ruim vierhonderd jaar oude molen weer te pronken in het vlakke Westfriese polderlandschap. Draaien doet hij ook, al is het voor de prins. Met dank aan Sam Schipper te Warmenhuizen. Bronnen: - Regionaal Archief te Alkmaar. - Archief van de Niedorper Kogge te Edam. - Archief van de gemeenten Oude- en Nieuwe Niedorp te Alkmaar. - Archief van de Slootgaardpolder te Alkmaar. - Archief ‘A.L.J.Z’ te Heerhugowaard/ Waarland. Literatuur: - De strijkmolens van de Niedorper Kogge. Jan Smit 1992. - De molen van de Braakpolder onder Lutjewinkel en zijn molenaars, in het 43e Jaarboek WFON (1976). Jan Smit. - Het afpalen van de meren in de heerlijkheden Warmenhuizen, Oudkarspel en Harenkarspel. J.P. de Geus, 1977. - Historie van Niedorpen en Winkel. Aat Wit, 1982.

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2004 | | pagina 13