9 De zaag-schaafmachine van de Fa. J.A.M. Keet is nu, in originele staat, opgesteld in het museum van houthandel Pont Meyer (voorheen Kon. Hout handel Eecen) te Oudkarspel. In een barak Voor Anne Keet-de Wit was het wennen in Waarland. De eerste twee jaar miste zij haar man erg. Hij was in dienst, zelfs op 25 februari 1915 toen hun zoon Jacob werd geboren. Anne was op een boerderij opgegroeid en hield van dieren. Om dit gemis daaraan enigszins te verzachten, was achter de werkplaats een hok gemaakt. Hier hield ze ruim zestig kippen en ze verkocht de eieren. Het zakenleven lag haar niet zo. Ze hielp een klant alleen aan spijkers, voor andere boodschappen zei ze steevast: ‘Kom om zes uur maar terug, want dan is de baas thuis.’ Op 7 augustus 1918 werd hun dochter Trien geboren. Kort daarna kreeg Anne de Spaanse griep en moest ze kuren in een van de houten barakken aan De Weel. Na drie maanden kwam ze gelukkig weer thuis. Enkele jaren later, op 19 december 1924, is Jan geboren. Een rosmolen voor kantjes Pastoor Vollering had in oktober 1918 de opdracht van de bisschop van Haarlem gekregen om een parochie in Waarland te stichten. Tot een nieuwe kerk was gebouwd, werd de stolp van Cees Blankendaal gebruikt als noodgebouw. Voorafgaande aan de bouw van de kerk zette Jo Keet eerst een nieuwe woning met wagenstal voor Cees en Marijtje Blankendaal (nu: Kerkstraat 57). Daarna verrees de pastorie, waarmee een bedrag van f40.896,38 was gemoeid. Op 1 de cember 1920 kon Vollering deze betrek ken. Bij de aanbesteding van nieuwe kerk waren er nogal wat meningsver schillen. Het bouwbureau van het bisdom had o.a. de aannemers Bot uit Heerhu- gowaard-Zuid en Vlaming uit Schagen uitgenodigd in te schrijven voor de bouw van een kerk met 500 plaatsen. Vollering was hier fel op tegen, hij vond dat timmer lieden en metselaars uit eigen dorp dit zouden moeten doen. Hij kreeg zijn zin. De bouw van de kerk naar een ontwerp van Jos Th. J. Cuypers, werd gegund aan Jo Keet, Daaf van der Gulik en Siemen Jaspers voor f109.589, waarbij Keet als hoofdaannemer optrad. Het was een hele klus. Met zo’n twintig man was men dage lijks bezig. Verschillende tuinders boden de helpende hand en konden wat extra ver dienen met het graven van de funderingen en het opperen bij het metselwerk. Alle stenen en specie moesten met de hand worden aangevoerd. Het timmerwerk werd door Keet en Van der Gulik gedaan, zo ook de banken en de sierspanten van het dak. Keet en Van der Gulik werkten ook wel samen in die tijd. Beiden hadden geen metselaars in dienst. Dit werk werd ge daan door Siemen Jaspers. In Waarland was de woningbouwvereniging ‘Goed Wonen’ opgericht met als doel huur woningen te bouwen. De vereniging kon met een lening van de Boeren leenbank en aandelen van particulieren twee dubbele woonhuizen financieren. In de Alkmaar- sche Courant van 19 juni 1918 staat het resultaat van de samenwer king vermeld: Waarland. De Bouwvereeni- ging ‘Goed Wonen heeft den bouw van twee dubbele woonhuizen opgedragen aan de heeren Van der Gulik en Keet, timmerlieden en S. Jaspers en v.d. Eng, resp. metselaar en schilder, allen alhier. 15 September 1918 moet een en ander gereed zijn. (Nu: Kerkstraat 19 en 21, Slootgaardweg 32 en 34).

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2004 | | pagina 9