KEET, 90 JAAR IN HOUT Piet Kleverlaan 7 Op het rode pannendak van de timmerwerkplaats aan Weelweg 1 te Waarland staat met donker geglazuurde pannen het jaartal 1913. In dat jaar werd deze werkplaats gebouwd door Piet Mooij. Eén jaar later is het pand overgenomen door Jo Keet. Bijzonder is het dat het 90 jaar later nog steeds in handen is van deze familie. ’Om te mogen bouwen een woonhuis met timmermans werkplaats in ’t Waarland, sectie E1488.’ De eerste timmerman De eerste decennia van de vorige eeuw verkochten verschillende veehouders hun land aan startende tuinders. Weiland werd omgeploegd, grasland verdween, koolplanten en aardappelen kwamen ervoor in de plaats. Het dorpsbeeld veranderde daardoor. Enkele tuinders lieten een huis met koolschuur bouwen. Een smederij, een bakkerij, een kaas- fabriek, een tweede café én burger- woningen kwamen erbij. Arie Bakker woonde sinds 1900 in Waar land en was timmerman. Hij en zijn vrouw Neeltje Zut hadden een klein huis aan de Veluweweg, later bewoond door de familie Meester, nu: nr. 6. De veranderingen gaven Arie Bakker werk, zoals te lezen is in een tweetal verzoeken uit 1906 aan het gemeentebestuur van De geglazuurde pannen De uit Alkmaar afkomstige timmerman Piet Mooij was getrouwd met Antje Stoop van de Oostkade. Hij was daardoor enigszins bekend in het dorp en hoopte dat met een eigen timmerbedrijf een redelijk goede boterham was te verdienen. Het vak had hij van zijn vader geleerd. Piet Mooij kocht het bedrijf van Bakker en kreeg veel werk. Het ging zo goed dat hij het aandurfde een royaal woonhuis met werk plaats te bouwen (nu: Veluweweg 2). Helaas zette hij zijn stok te ver. Hij had de bouw van de sluis nabij de Waarlands molen aangenomen, waarbij hij zich deerlijk had vergist in zijn begroting. Na de eindafrekening bleek hij op het werk f 1.000 te hebben verloren en dat had tot gevolg dat hij zijn nieuwe spul aan Piet Zutt moest verkopen. Harenkarspel: Om te mogen overgaan tot het bouwen van een burgerwoning ten behoeve van S. Jaspers ter oprichting eener metzelaarsaffaire. En het bouwen van een paardestal voor A. van Ophem en Conz. Deze stal op te trekken geheel van hout en met pannen te bedekken. Naast onderhoud en nieuwbouw maakte Bakker kruiwagens, kozijnen, deuren en klompen. Hij had zijn werkplaats achter het huis. Het was een kapberg, waarin ook de voorraad hout lag opgeslagen. De verschillende opdrachten bezorgden hem zoveel werk, dat er al gauw een knecht bij moest. Daaf van der Gulik kwam bij hem te werk. Die had al snel door dat je als baas beter af was dan als knecht. Van der Gulik werd in 1907 de concurrent van Arie Bakker en begon aan de Veluweweg een eigen timmerbedrijf. Kort daarna kwam er een eind aan het bedrijf van Bakker. Door reuma gekweld moest hij tot zijn spijt de zaak verkopen.

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2004 | | pagina 7