Heerhugowaard, 19 februari 2004. Geraadpleegde bronnen: 45 Antoon Smeets bereikte de leeftijd van 89 jaar. Met palet en penseel In 1956 kwam er voor Antoon Smeets een einde aan het actieve leven als directeur van de kweekschool. Hij kreeg tijd voor een nieuwe hobby, die hij de rest van zijn leven trouw is gebleven: schilderen. Zijn huis aan de Kaldenkerkerweg in Venlo hing vol met eigen werk. Bij heel de familie prijken nu nog zijn werkstukken aan de muur. Ooit schilderde hij een zelfportret, maar voor de meeste van zijn schilderstukken putte hij inspiratie uit het mooie Limburgse landschap. De collectie was op enig moment zo groot en van zo’n bijzonder niveau dat hij de eer kreeg een expositie in Venlo te mogen inrichten. Als Antoon Smeets na het schilderen op verhaal wilde komen, speelde hij viool. Muziek maken was een tweede hobby van hem. Dagelijks maakte hij een paar uur vrij om viool te kunnen spelen. Een groot aantal jaren was Smeets bestuurslid van ‘Het Limburgs Landschap’ en jaren ach tereen was hij voorzitter van de regionale afdeling ‘Vrienden van de natuur’ Antoon Smeets overleed in 1975 op 11 oktober en bereikte de leeftijd van 89 jaar. Tien van die jaren heeft hij be steed aan het onderwijzen en de vorming van Waarlands jeugd. Op zijn gedachtenis prentje is het volgende te lezen: ‘Nauwelijks terug van je Rijnreis, bereid de jij je voor op de ‘Grote Reis’, die je zou brengen naar al diegenen van ons gezin, die je zo dierbaar waren. Je op gewektheid, je werklust, je kennis en je humor, stempelden jou tot een groot man. Je vertrouwen in God, je diep gewortelde geloof, maakten het voor jou mogelijk het allergrootste verdriet te trotseren.’ Antoon Smeets was een man die meeging met z’n tijd en ondanks zijn hoge leeftijd oog had voor veranderingen, op welk terrein die zich ook voordeden. Als man uit het onderwijs kon hij zich ook vinden in een vereenvoudiging van de spelling, zoals: “hij wort, ik antwoorde, hij be lande in de sloot”. Vooral in geloofskwesties zijn de mensen de laatste jaren onredelijker geworden’, aldus Antoon Smeets. Het moest hem echter van het hart dat men niet alles wat een pastoor of geestelijke vertelde, voor zoete koek behoefde aan te nemen. Smeetsweg Tijdens de vergadering van 20 februari 1953 stemde de gemeenteraad van Harenkarspel in met het voorstel van raadslid Gert Lantman om aan de weg, lopende van de Kerkweg naar de Andries Dekkerweg, de naam te verbinden van Antoon Smeets. In het verlengde van de Smeetsweg ligt de Volleringweg, genoemd naar de bouwpastoor van Waarland. Dat driemanschap, Vollering, Smeets en Dekker, heeft zich op bijzondere wijze ingezet om in 1919 de stichting van een eigen, Waarlandse parochie en de bouw van een eigen kerk mogelijk te maken. Regionaal Archief te Alkmaar. Archief gemeente Harenkarspel. Archief Parochie H. Wulfram. Archief Verenigde Noordhollandse Dagbladen te Alkmaar. Familie Smeets te Esloo (L). Kerk en samenleving In de tijd dat Antoon Smeets genoot van een welverdiende levensavond, was Lim burg in rep en roer. Er was sprake van grote en scherpe tegenstellingen. Het bisdom Roermond had een nieuwe bis schop gekregen in de persoon van mon seigneur Gijsen, die niet bij iedereen geliefd was. Smeets had daar een me ning over en durfde die ook wel uit te spreken. Wat er voor en tegen Gijsen is geschreven, heb ik allemaal gelezen. Dit is mijn opvatting: Gijsen is een goeie man en Alfrink is een goeie man. Maar ze hebben verschillende meningen. Gijsen had het anders, meer diplomatiek, moeten aanpakken. Hij had beter geleidelijk te werk kunnen gaan. Smeets had een hekel aan schelden.’ Met dat laatste heb ik me nooit ingelaten. Och waren alle mensen wijs, en wilden daarbij wel, de aarde was een paradijs, nu is ze vaak een hel.

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2004 | | pagina 45