Gedachtenisprentjes van de vier omgekomen kinderen. Op zaterdag 4 november misten de geal lieerde bommenwerpers de Maasbruggen opnieuw en werd wéér de binnenstad van Venlo getroffen. Bij dit bombardement werd het woonhuis van de familie Smeets getroffen en vonden vier kinderen de dood, terwijl een van de kinderen en de tweede vrouw van Antoon blijvend invalide werden. Een aanstaande schoon dochter van de familie Smeets en drie voorbijgangers waren de andere slacht offers. Maria van Crimpen verloor bij dit bombardement haar rechterarm en haar linkeronderbeen en Jules Smeets raakte zwaar gewond aan haar beide benen. Zij kreeg later twee beenprothesen om zich te kunnen voortbewegen. Het huis werd in één klap weggevaagd en van de inboedel was niets meer over. welke de geallieerden hadden veroverd op weg naar de bruggen van Nijmegen en Arnhem en lag daardoor lange tijd in de frontlinie en ondervond in november 1944 de vreselijke gevolgen van een gepland bombardement op bruggen over de Maas. Het grootste deel van de aanvoer van troepen en materiaal naar de delen van het Duitse leger die ten westen van de Maas streden, vond plaats via die bruggen. De Duitsers hadden daar veel luchtafweergeschut geplaatst dat regelmatig door de geallieerde lucht macht werd aangevallen. In het blad ‘Ons Heem’, het tijdschrift ter bevordering van heemkundig gericht onderwijs, schreef Antoon Smeets daar twintig jaar later het volgende over: Zaterdag 4 november 1944, voor de stad een dag van angst, granaten en bommen en doden. De bommen vielen op het huis. Men vluchtte in de goed versterkte kelder met doorgezaagde telegraafpalen en spoorbiels. Elf personen zochten hun toevlucht in de kelder. Een zware Engelse bom drong evenwel door tot daar. Een zware ijzeren balk verloor zijn steun. Van de elf bleven er acht dood, drie brachten het er levend af, maar waren zwaar verminkt en bleven invaliden. Bij de gedoden waren twee bezoekers, een verloofde van een van de jongens, een onbekende dame, die het eerste het beste huis was ingevlucht en vier kinderen uit het gezin. De moeder, een dochter en een onder duiker waren de zwaar gewonden, die met veel moeite onder het puin vandaan werden gehaald. De vader was niet thuis en de drie zoons waren in de stad gewonden aan het helpen. Opmerkelijk is dat Smeets met zijn ver haal over het bombardement, dat voor zijn gezin zeer tragisch verliep, koos voor de anonimiteit en het artikel ook niet voorzag van zijn naam. De klap van dit bombardement kwam voor de familie Smeets heel hard aan. Het is nauwelijks voor te stellen dat een mens een dergelijke tragedie weer te boven kan komen. Toch slaagde de familie daarin. Kracht hiervoor werd geput uit het geloof dat zeer diep was geworteld. Vrienden en kennissen zorgden voor opvang van de achtergebleven gezinsleden. Ook de familie Pröpper, hij was een collega van Antoon, spande zich enorm in. Later is het huis van de familie Smeets herbouwd. Voor deze bijzondere klus tekende Jan Smeets, die het in 1956 tot architect bracht. Zowel de gemeente Venlo als de landelijke overheid boden hulp om de herbouw van de geheel vernielde woning mogelijk te maken. 44 IESUS t MARIA JOSEPH Bidt voor de zielerust van JOS SMEETS geboren 23 Sept. 1917 ANK SMEETS geboren 4 |uli 1919 CORRIE SMEETS geboren 24 Juni 1920 W1M SMEETS geboren 22 Nov. 1925 die op 4 November 1944 dodelijk getroffen werden bij een der bom bardementen van Venlo.

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2004 | | pagina 44