LK'i l’#ik I rHEfó 43 De totaal verwoeste woning na het bombardement op 4 november 1944. zonden. Het gezin ondernam de reis naar het verre zuiden per trein. Het vertrek uit Waarland betekende niet dat alle banden in een keer werden doorgesneden. Er werd regelmatig gecorrespondeerd en Antoon Smeets bleef zo op de hoogte van de ont wikkelingen binnen de jonge Waarlandse parochie. Bij de feestelijke ingebruikname van de kerk in 1922 behoorde het echtpaar Smeets tot de genodigden. Met een aantal mensen bleef dat contact nog lange tijd bestaan. Cor Bruin, de latere Spar-kruide- nier in Waarland, bezocht zo nu en dan de familie in Venlo op de motorfiets. Nog voor dat er in Waarland sprake was van een car navalsvereniging vierden kinderen van Freek en Agie van Schagen-Dekker met hun vrienden en vriendinnen carnaval te zamen met de kinderen Smeets. Zelfs tot op de dag van vandaag onderhouden de kinderen van Antoon en Lienke Smeets nog contacten met enkele families in Waarland. In hun Waarlandse tijd had de familie Smeets kennisgemaakt met de bijzondere kwaliteit van de Edammer kazen die Wub Kuijs maakte. Nadat de familie naar Limburg was verhuisd, zorgde kaasmaker Kuijs ervoor dat er regelmatig een kist met lekkere Noord-Hollandse Edammers in Venlo kwam. Een service die de familie Kuijs lange tijd verleende. In voor- en tegenspoed De familie voelde zich thuis in het Lim burgse. De kinderen Smeets maakten voor het eerst kennis met het Limburgse dialect en dat was heel wat anders dan het West Fries dat men in Waarland sprak. Ouders en kinderen kregen in die tijd te maken met vreugde en verdriet, maar maandag 13 juni 1932 was een gitzwarte dag in het leven van de familie Smeets. Lienke, de vrouw van Antoon en de zorgzame moeder van de kinderen, overleed op 45 jarige leeftijd. Een zware klap die de fa milie in diepe rouw dompelde. Antoon Smeets bleef ontredderd achter met elf kinderen, waarvan de oudste net 20 was en de jongste amper vier. Dankzij hulp van familie en vrienden en het feit dat de oudste dochter Marie vanuit de kostschool in Echt weer thuis kwam, kon het leven van alledag beetje bij beetje weer worden opgepakt. Antoon Smeets hertrouwde op 25 april 1935 met Maria van Crimpen, een mede studente, die hij leerde kennen in Tilburg waar hij aardrijkskunde studeerde voor de akte Middelbaar Onderwijs. In 1933 werd Antoon Smeets benoemd tot directeur van de Roomsch Katholieke Kweekschool te Venlo, een functie die hij bleef vervullen tot zijn 70e verjaardag. Vóór zijn benoeming tot directeur gaf hij in Venlo nog enige jaren les aan de MMS (Middelbare Meisjes School) en aan de plaatselijke Huishoud- en Tuinbouwschool. Het huwelijk tussen Antoon en Lienke Smeets bracht elf kinderen voort; zeven van hen zijn in Waarland geboren. Jules Géomi- ny-Smeets: ‘Vanuit Venlo werden er in ge zinsverband verschillende reizen onder nomen en uitstapjes gemaakt. De vakantie die ons is bijgebleven, was die in Wijk aan Zee. In 1931 werd een deel van augustus doorgebracht in deze badplaats. Ook Trijntje Jongsma, die van begin april 1911 tot medio november 1915 onderwijzeres in Waarland was en een goede bekende van de familie Smeets was geworden, zocht tijdens die vakantie de familie nog eens op. Het bombardement op Venlo Natuurlijk had de familie Smeets in Limburg te maken met de gevolgen van de Tweede Wereldoorlog die daar, in vergelijking met Waarland, veel ernstiger waren. Venlo lag aan de smalle corridor I Hr A 3 iE>'- i i E t -

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2004 | | pagina 43