42 Het woonhuis van de familie Smeets aan de Kaldenkerkerweg 49 te Venlo. de vicaris-generaal van het bisdom Haar lem. Hij begreep de ernst van de situatie en zegde het drietal alle medewerking en steun toe. Hij verzocht hen, uit zijn naam, pastoor Verberne te verzoeken de voorgenomen bouw van de bijzondere school niet uit te voeren. Een schrifte lijke bevestiging zou spoedig volgen. Een nieuwe parochie Groot was de vreugde in Waarland toen de bisschop van Haarlem, monseigneur Callier, op 12 oktober 1918 de Rotter damse kapelaan Vollering opdracht gaf in Waarland een parochie te stichten. Er braken drukke tijden aan voor de Bouwcommissie, die in meester Smeets een uitstekende secretaris had. Voor de energieke onderwijzer was het een bij zondere uitdaging. Naast zijn drukke baan als hoofdonderwijzer moest hij veel van zijn vrije tijd beschikbaar stellen voor allerlei zaken waarmee men bij de voorbereiding te maken kreeg. Niets was Antoon Smeets teveel. Hij ontwikkelde talrijke initiatieven en met Andries Dekker en Piet Nieuwboer was het goed en zeer plezierig samenwerken. Zaterdag 1 november 1919 was een bij zondere dag in het leven van Antoon Smeets, want een eigen parochie voor Waarland was een feit geworden. Vollering was per die datum officieel aan gesteld als pastoor van de parochie van de Heilige Wulfram. Op die feestdag van Al lerheiligen, in die tijd nog als een zondag gevierd, droeg de pastoor in een tot kerk verbouwde boerenstolp een plechtige Hei lige Mis op. Twee dagen eerder was de noodkerk ingezegend en feestelijk in ge bruik genomen. Maar voor de Bouw commissie werd het niet rustiger, er moest in het centrum van het dorp een nieuwe kerk met pastorie worden gebouwd. Voortvarend werd er door vaklui en vrij willigers doorgewerkt en dinsdag 19 juli 1921 vond de eerstesteenlegging plaats van de nieuwe kerk. Voor de jonge parochie was er weer een nieuwe mijlpaal bereikt. Hoe onderging het gezin van meester Smeets die bijzondere gebeurtenis waar voor de gehele parochie was uitgelopen? Dubbele vreugde? Was er bij de familie Smeets sprake van dubbele vreugde of was er die dag juist sprake van gemengde gevoelens? Op dezelfde dag van de eerstesteenleg ging had Antoon Smeets bericht gekre gen dat hij was benoemd tot leraar voor het Tuinbouwonderwijs aan de Bis schoppelijke Kweekschool te Venlo. Enerzijds was er de vreugde om deze benoeming, die voor Antoon Smeets een promotie betekende, anderzijds was het ineens duidelijk geworden dat hij met vrouw en kinderen Waarland de rug moest toekeren. Met gemengde gevoelens schreef hij een brief aan het gemeentebestuur van Harenkarspel waarin hij vroeg om ‘eervol ontslag’ uit zijn functie van hoofdonderwijzer. Door deze benoeming was hij niet meer in staat in Waarland de overgang mee te maken van het Openbare Lager Onder wijs naar het Bijzonder Onderwijs. Het zou nog tot 1 juli 1924 duren eer er in het dorp onderwijs werd gegeven in de katholieke Sint Janschool. De hoofdonderwijzer moest ruiterlijk erkennen dat zowel zijn vrouw als hij dichter bij hun familie zouden komen te wonen en dat hij had gesolliciteerd omdat hij er met die nieuwe baan, finan cieel gezien, reuze op vooruit zou gaan. Kaas van Kuijs Met hulp van familie werd in Venlo al snel een woning gevonden. In Waarland werden alle spullen gepakt en naar Limburg ver-

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2004 | | pagina 42