41 Vanuit de noodkerk aan de Westkade vertrok een proces sie op weg naar de eerste steenlegging voor de nieuwe kerk. Het misdienaartje rechts is René Smeets. fronteerd. Het ging zelfs zo ver dat er tijdens een vergadering van Waarland en Omstreken werd opgemerkt dat een baan in het Noord-Brabantse Uden ruim 200 per jaar meer opleverde. De mensen in Waarland zaten er maar mee. Ze zagen hun geliefde meester Smeets niet graag vertrekken en hadden er zelfs een jaarlijkse bijdrage vanuit de verenigingskas voor over als hij maar zou aanblijven als schoolhoofd. Als de gemeente Harenkarspel met een extra bijdrage van 50 op de proppen kwam, dan zou de vereniging dit ook doen. Mocht blijken dat de gemeente halsstarrig bleef weigeren, dan zouden de tuinders desnoods 100 uit de verenigingskas willen bijleggen gedurende een periode van vier jaar. In ’t Veld naar school? Al meerdere keren waren er in Waarland stemmen opgegaan voor een eigen paro chie. De meeste katholieken in Waarland waren parochiaan van de H. Martinus te ’t Veld. De mensen in de Speketerspolder gingen naar Tuitjenhorn te kerk, de bewoners van de Rietkuil kerkten in Noord-Scharwoude en de mensen aan de zuidoostkant van Waarland behoorden tot de jonge parochie van het H. Hart in Heerhugowaard-De Noord. Maar in de zomer van 1918 kwamen de plannen voor een zelfstandige paro chie voor de Waarlanders ineens in een stroomversnelling. Wat was het geval? Alphons Verberne, pastoor te ’t Veld, maakte vanaf de preekstoel bekend dat het kerkbestuur had besloten dat voor de Voldoende draagvlak? De heren Dekker en Smeets kregen bij val van deken Van Heeswijk uit Schagen. Hij had van hun plannen gehoord en nodigde hen uit om eens van gedachten te wisselen over de vraag of een eigen parochie en een eigen kerk in Waarland wel haalbaar zouden zijn. De deken sprak zeer openhartig met de twee initia tiefnemers en maakte hen duidelijk aan welke voorwaarden zou moeten worden voldaan eer de plannen zouden kunnen worden gerealiseerd. Andries Dekker en Antoon Smeets werd geadviseerd om te onderzoeken of er in Waarland voldoende draagvlak zou zijn om een eigen parochie te stichten én in stand te houden. Het werd duidelijk dat de Waarlanders het niet bij woorden konden laten, maar dat er ook daden moesten volgen. De deken maakte even eens duidelijk dat een uitbreiding van de commissie van voorbereiding wense lijk was. Een derde medestander werd gevonden in de persoon van Piet Nieuw- boer junior. Na het bezoek aan de deken ging de commissie hogerop en werd er audiëntie aangevraagd bij monseigneur Möllman, katholieke kinderen van de parochie een grote, zes klassen tellende school naast de parochiekerk zou worden gebouwd. Het zou een school moeten worden die door alle kinderen van de Martinus- parochie, dus ook de Waarlandse, zou worden bezocht. Het plan van het kerk bestuur viel bij de Waarlanders niet in goede aarde en helemaal niet bij meester Smeets. Die zag deze ontwikkeling als zeer bedreigend op zich afkomen. Als er in Waarland een eigen parochie zou komen, konden de plannen vanuit ’t Veld wellicht een halt worden toegeroepen, omdat de Waarlandse openbare school kon worden overgedragen aan het bij zonder onderwijs. Er moest actie worden gevoerd en meester Smeets toonde zich strijdvaardig. Tezamen met Andries Dekker, een vooraanstaand persoon binnen de Waarlandse gemeenschap, klopte Smeets aan bij de pastorie in ’t Veld. Gaandeweg het gesprek werd het de pastoor duidelijk dat de plannen voor de bouw van een nieuwe school voor het bijzonder onderwijs op veel weerstand van de mensen uit Waarland konden rekenen.

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2004 | | pagina 41