39 Antoon Smeets trof in Waarland een school aan met kinderen die een leer- achterstand hadden opgelopen, terwijl een duidelijke leiding ontbrak. Meester Lourens Bleeksma had na meester Plaats man niet de tijd gehad een eigen stempel op de school te drukken. Bij zijn vertrek werd meester Watfrides Janknegt aan gesteld als tijdelijk hoofd. Hij moest zich maar zien te redden, want Bleeksma had in het geheel geen instructies achter gelaten. De jeugd van Waarland voelde die nieuwe situatie feilloos aan en liep bepaald niet in het gareel. Ook de verhoudingen tussen de leerkrachten waren niet opperbest. Meester Smeets kwam niet in een gespreid bedje terecht, verre van dat. Nee, hij moest in die situa tie verandering zien te brengen. De jonge maar talentvolle Smeets slaagde daarin volkomen en spoedig heersten er weer orde en regelmaat in de school. Tuinbouw en -onderwijs Meester Smeets was ook in het bezit van de akte Land- en Tuinbouw en dat stond de mensen in Waarland wel aan. Bij zijn aanstelling als hoofdonderwijzer met deze akte was hem een extra, jaarlijkse toelage van 150 in het vooruitzicht ge steld. Belangrijker was dat hij met deze akte op zak in staat was het snelgroeiend aantal jonge tuinders de nodige kennis bij te brengen op het gebied van nieuwe teelttechnieken en bemestingsleer. Ook de ouderen in Waarland konden op dit gebied het nodige van de hoofdonderwij zer opsteken. Samen met de Tuinbouw- vereeniging Waarland en Omstreken eigen school in 1862, voor het eerst een hoofdonderwijzer van katholieke huize. Er werd getrouwd op dinsdag 16 april 1912 in het Limburgse dorp Linne, de geboorteplaats van Lienke. Drie weken later nam het jonge paar zijn intrek in de onderwijzerswoning, die aan de drie lokalen tellende lagere school was gebouwd. Om een herinnering aan hun huwelijk te hebben, werd bij de familie Vlaanderen aan het Verdronkenoord te Alkmaar de trouwfoto gemaakt. Lienke bracht vanuit Linne haar bruidsjurk mee in een koffertje. Het bruidsboeket waren de dahlia’s uit een vaas van de fotograaf. De reis naar Alkmaar maakte het jonge stel met de fiets. werd in het schoolgebouw een tuinbouw- wintercursus gegeven. De belangstelling hiervoor was bijzonder groot; niet alleen uit Waarland, maar ook uit Heerhugo- waard-De Noord, ’t Veld en Zijdewind kwamen cursisten voor deze opleiding. En daarmee was het eerste bijbaantje voor meester Smeets een feit. In het voorjaar van 1915 gaf Andries Dekker te kennen dat hij zijn functie als voorzitter van de tuinbouwvereniging ter beschikking wilde stellen. Het was niet zo verwonderlijk dat de meester van wege zijn kennis van zaken werd ge vraagd voorzitter te worden van de Tuin- bouwvereeniging Waarland en Omstreken en vanaf 9 maart stond hij aan het hoofd van deze standsvereniging. Hoelang hij deze functie vervulde is vooralsnog niet duidelijk aan te geven, het archief van deze eerste belangenorganisatie in Waarland is spoorloos. Nauwelijks was er in het dorp sprake van een eigen parochie of er ontstond een andere tuindersvereniging. Maandag 19 januari 1920 richtten 75 tuinders de tuindersbond ‘Harenkarspel-Oost’ op, de voorloper van de latere afdeling van de LTB. Het zal duidelijk zijn dat pastoor Vollering een grote rol vervulde bij de totstandkoming van deze tweede vereniging. Tuinbouwvereeniging Waar land en Omstreken was een algemene vereniging, Harenkarspel-Oost was ge stoeld op katholieke grondslag. En dan was er nog de organisatie waarin tuinders uit De Sloeierd én Zijdewind waren verenigd. Oogstverlof Aan het begin van de vorige eeuw werd er in Waarland veel grasland omgeploegd en geschikt gemaakt voor de intensieve tuinbouw. Dit hield in dat er een gestage groei was van het aantal tuinderijen in de polder. Kinderen werden door hun ouders van school gehouden en konden thuis helpen tijdens het plant- en oogstseizoen. Meester Smeets begreep de ouders don dersgoed, maar hij vond toch dat er paal en perk moest worden gesteld aan deze vorm van schoolverzuim. De leerplichtwet bood de mogelijkheid om kinderen oogstverlof te geven. De Algemene Plaatselijke Verordening re gelde dit naar de plaatselijke omstandig heden. In de oogsttijd waren de hoogste klassen slechts zelden volledig bezet.

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2004 | | pagina 39