MET DANK AAN DE HOOFONDERWIJZER r Arnold Lantman 38 De ruilverkaveling van de Waarlands- en Slootgaardpolder in het midden van de vorige eeuw zorgde ervoor dat er in Waarland zes nieuwe wegen werden aangelegd. Aan een van die polderwegen werd de naam van hoofdonderwijzer Antoon Smeets verbonden, uit erkentelijkheid voor het vele werk dat hij op een breed terrein voor de gemeenschap van Waarland heeft verricht. In 1953 werd aan de nieuwe weg, lopende vanaf de Kerk- weg naar de Andries Dekker- weg, de naam van Antoon Smeets verbonden. De benjamin van het gezin Anthonius Smeets werd geboren op za terdag 18 september 1886 in het Limburgse Maasbracht. Hij groeide op in een gezin dat twee dochters en vijf zonen telde. Toontje was een kind uit het tweede huwelijk van zijn vader en was de benjamin van het gezin. Vader Smeets had een smederij en daarnaast een winkel met huishoudelijke artikelen waar een groot assortiment werd gevoerd. Smeets had een goed beklante zaak. De vader van Antoon had een brede belangstelling, was geïnteresseerd in de politiek en verdiepte zich in verschillende talen. Natuurlijk sprak hij als Limburger een aardig mondje Duits, maar ook Frans, Grieks en Latijn had hij zich eigen gemaakt. Hij stimuleerde zijn kinderen zich ook in die richting te ontwikkelen en veel kennis te vergaren. In een interview met een verslaggever van de Venlose Krant zei Antoon Smeets later: Ik ben er nog trots op dat mijn vader, de dorpssmid, mij nog het complete Griekse alfabet heeft bijgebracht. Antoon was niet de enige binnen het gezin die koos voor het onderwijs. Een van zijn zussen en twee van zijn broers stonden eveneens voor de klas. De twee andere broers Smeets namen de zaak van hun vader over en slaagden erin de onderneming verder uit te bouwen. Van katholieke huize In 1904 kwam de 18-jarige Antoon Smeets van de kweekschool af en kon hij aan de lagere school te Thorn het geleerde in de praktijk brengen. Ook in Ottersum, in het noorden van Limburg, stond hij enkele jaren voor de klas. Op woensdag in de namiddag en in de avonduren volgde hij in Maastricht de opleiding voor zijn hoofdakte, waarnaast hij later nog akten behaalde voor tuinbouwonderwijs, natuur- en scheikunde en MO aardrijkskunde. Nieuwjaarsdag 1912 werd de benoeming van kracht van Antoon Smeets als hoofdonderwijzer aan de Openbare Lagere School te Waarland. Daarvoor was hij als onderwijzer ruim een halfjaar werkzaam geweest in Warmenhuizen. De jonge onderwijzer solliciteerde naar de betrekking in Waarland, omdat hij als hoofdonderwijzer de beschikking over het schoolhuis zou krijgen en dan zou er kunnen worden getrouwd. Smeets had al enige jaren verkering met Angelina Maria Hubertina (Lienke) Aben. Met de aanstelling van Smeets kreeg Waarland, sinds de stichting van een

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2004 | | pagina 38