WEER BOVEN WATER 1 J ®e(w» 93® rnn Arnold Lantman Heerhugowaard, 29 maart 2004. 37 Bij de ruilverkaveling van de Schaapskuilmeerpolder, uitgevoerd in de zestiger jaren van de vorige eeuw, werd het dieselgemaal buiten gebruik gesteld. Het gebouwtje werd gesloopt, de één- cilinder motor en de overige spullen uit het gemaal kregen een andere eigenaar. Het tableau, dat er lange tijd hing, werd van de wand gehaald en belandde in een schuurtje van de familie Ruiter. Jaren later werd het door Theo Jonker teruggevonden. In oorspronkelijke staat De stichting was van mening dat het tableau moest worden hersteld en zo mogelijk in de oorspronkelijke staat teruggebracht. Dat was makkelijker gezegd dan gedaan, want een goede restaurateur was niet een twee drie te vinden. Gelukkig zegde gildeschilder Janjo de Jong uit Heerhugowaard, gespecialiseerd in restauraties, zijn medewerking toe. Hij vulde de geëtste letters weer op met bladgoud en zorgde er met een zwarte, afsluitende verflaag voor dat de lettertekst goed werd geconserveerd. Het tableau herinnert aan een stukje water- schapsgeschie- denis van de polder. In het Molenhuijs Waarland, waar een permanente expositie van de waterschaps- geschiedenis van de Waarlandse polders is ingericht, heeft het wandtableau een passende plaats gekregen. Terug in Waarland Arie Ruiter was de laatste machinist van de Schaapskuil en verhuisde in 1973 naar Utrecht. Zijn huis, de voormalige mole naarswoning, verkocht hij aan Theo en Gitta Jonker-Zutt. Zij verbouwden het en maakten er een gerieflijke woning van. In de loop van de tijd ontdekte Theo in het schuurtje een glasplaat waarin aan de achterzijde een tekst was geëtst. Het was voor hem de re den om de glasplaat te bewaren, ondanks dat deze enigszins was beschadigd. Eind jaren ’90 verhuisde de familie Jon ker naar Warmenhuizen en de glasplaat werd meegenomen. De omslag van Toen- dertoid, het magazine van de Stichting Waarland van Toen, herinnerde hem aan die bijzondere glasplaat die hij ooit in zijn schuurtje had gevonden. Theo Jonker vond dat deze plaat terug moest naar Waarland en bezorgde deze bij onze stichting, die zeer verguld was dat deze unieke gedenkplaat boven water was. In de waterschapswereld is het een goede gewoonte dat na het opleveren van een gemaal de leveranciers van de technische uitrusting zorgen voor een gedenkplaat, die dan een prominente plaats krijgt in de maalinrichting. Zo gebeurde dat ook in 1931 bij de officiële oplevering van het dieselgemaal van de Schaaps- kuilmeerpolder.

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2004 | | pagina 37