34 Beide opponenten: pastoor Vollering en hoofd zeer belangrijk gewijzigd. De Inspecteur van het Lager Onderwijs, die hedenmor gen toevallig ter dezer plaatse was, heeft mij meedegedeeld, dat slechts in één der lokalen van de school te Waarland een viertal leerlingen teveel geplaatst was - waarvoor trouwens ontheffing is verleend - zoodat momenteel voor aanbouw geen aanleiding bestaat. De Raad besloot collectief de bouwplannen voor lopig op te schorten en verzocht het schoolbestuur eerst eens duidelijkheid te verschaffen omtrent de te verwachten leerlingenaantallen. Een prognose, die de gemeente overigens gemakkelijk uit haar eigen administratie had kunnen halen. Opvallend in deze kwestie is, dat er op geen enkele wijze sprake was van samenwerking tussen Nic van der Holst en het schoolbestuur. Van der Holst had zijn bestuur tijdig kunnen informeren omtrent het aantal schoolgaande kinderen. Een ander voorbeeld van de belabberde relatie deed zich voor toen het school onderwijzer Nic van der Holst. bestuur bij monde van pastoor Vollering de gemeente vroeg de speelplaats van de school te betegelen en verder uit te breiden. De speelplaats, verhard met grind, zou veel te klein zijn voor het grote aantal kinderen. De gemeente wees het verzoek af. Burgemeester Burger merkte op dat de bestaande speelplaats van 300 m2 voldoende werd geacht en voegde daaraan fijntjes toe dat het hoofd van de betrokken school niets van het verzoek weet en het ook niet noodzakelijk acht dat de speelplaats wordt uitgebreid. Logisch dat de ge meente het verzoek afwees. Dit alles was zeer typerend voor de onderlinge verstandhouding tussen de voorzitter van het school bestuur en het hoofd der school. Een steile pastoor Er had zich al meer afgespeeld tussen die twee. Van der Holst had herhalings- onderwijs gegeven aan de niet meer schoolgaande jeugd. Toen hij voor het volgend schooljaar opnieuw een cursus wilde beginnen, verkondigde pastoor Vollering vanaf de kansel dat het school bestuur hiervoor geen toestemming zou verlenen met als argument: de rijpere schooljeugd haalde na afloop van de lessen teveel kattenkwaad uit en ook de meisjes zouden lastig worden gevallen. Door het vervolgonderwijs komen we tot ontaar ding der jeugd op de openbare weg!! Van der Holst was terecht woedend en zocht het hogerop. Echter bisdom en dekenaat gaven Vollering gelijk. Van der Holst had het nakijken en miste tevens een stukje extra inkomen. Hoe de verhoudingen tussen beide kemphanen lagen mo ge duidelijk zijn. Een conflict van geheel andere aard ontstond toen een van de onder wijzers werd beschuldigd van ongewenste intimiteiten. Vollering hoorde hier al spoe dig van. Hij waarschuwde de betrokkene en toen dat in zijn ogen niet hielp, schakelden ouders op zijn advies de politie in. Veld wachter Homan had in zijn 25-jarige loop baan nog niet eerder een proces verbaal op gemaakt wegens overtreding van artikel 249 punt 1 van het Wetboek van Strafrecht. Hij zat er maar mee, want naar zijn mening was er niets onoorbaars gebeurd. Hij stelde zijn bevindingen ter hand aan de officier van justitie te Alkmaar. Het bisdom werd vervolgens verwittigd door de pastoor, waarop de inspecteur van het bisdom een nader onderzoek moest instellen. In een ge sprek met burgemeester Burger verzucht te de laatste: Daar zit Vollering natuurlijk achter. Als je de zaak nuchter bekijkt, dan is het de sop van de kool niet waard. Een storm in een glas water. Heisa op niks af. De inspecteur zocht ook contact met Van der Holst. Deze reageerde op zo’n overtrokken wijze, dat de inspecteur slechts kon rapporteren, dat de verhouding tussen de leerkrachten en schoolbestuur c.q. Vol- lering nauwelijks meer werkbaar was; dat van de beschuldiging van ongewenste inti-

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2004 | | pagina 34