a J? 3 r 33 Joannes-Baptista de la Salle Op 31 maart 1924 verkondigde pastoor Vollering vanaf de preekstoel dat de school onder bescherming werd gesteld van de H. Joannes-Baptista de la Salle en de roepnaam kreeg van Sint Janschool. De la Salle (1651 - 1719) opende in 1679 zijn eerste school te Reims, zijn geboortestad in het noordoosten van Frankrijk. Hij was ervan overtuigd dat zonder christelijke scholen de arme kinderen voor kerk en maatschappij verloren zouden gaan. Zijn eerste doel was de leerkrachten te organiseren. Hij stichtte daartoe een religieuze gemeenschap: ‘De Broeders van de Christelijke Gemeenschap Gedurende dertig jaar opende hij scholen in dorpen en steden van Frankrijk. Tijdens zijn leven zette hij verschillende types van opvoedingsinstituten op: lagere scholen, kweekscholen voor de opleiding van onderwijsgevenden, internaten en opvanghuizen voor delinquenten. Hij vernieuwde de opleidingen en ontwikkelde nieuwe leermethoden en leerboeken. Vanwege zijn bijdrage aan de katholieke opvoeding werd De la Salle door Paus Pius XII in 1950 uitgeroepen tot ‘Patroon van alle opvoeders Huisvesting Veel zorgelijker was het huisvestings probleem van de school in Waarland. In 1924 telde de school 194 leerlingen, een jaar later 190. De gemeente kon vanuit haar burgerlijke stand gemakkelijk op maken dat dit aantal binnen afzienbare tijd zou gaan oplopen naar een aantal van ruim boven de tweehonderd. Er moest dus op korte termijn wat gebeuren. Al in 1925 werd er serieus aan gedacht om er een lokaal bij te bouwen. Op dringend verzoek van de Inspecteur van het Lager Onderwijs werd onderzocht wat de aan bouw van een lokaal moest kosten en of de verbouw van de woning tot een lokaal den en 50 cents per week. De brief werd afgesloten met het verzoek de privaten van closets te voorzien, het matglas in de ramen te vervangen door gewoon glas en de vloer op verschillende plekken te repareren. De gemeente had geen boodschap aan de rekensom en de ver zoeken van Vollering: de verzoeken wer den afgewezen! Wel gaf men toestem ming aan de openbare school van Dirks- horn om de grote vakantie te verlengen van twee naar drie weken, omdat in de bijzondere scholen te Kerkbuurt en Waar land ook een zodanige regeling was ge maakt. Het waren slechts rimpelingen in het lagere schooldossier van de gemeente. mogelijk minder zou kosten, waarbij het schoolbestuur moest meewerken aan het terug verkopen van de woning aan de ge meente. Het schoolbestuur was hiertoe bereid tegen een verkoopprijs van f5.000, een verschil van maar liefst f800 ten op zichte van de prijs van een halfjaar gele den. Het prijsverschil motiveerde het schoolbestuur door te wijzen op de ge maakte notariskosten, de aanleg van drie lichtpunten en een watercloset. Toch zou het schoolbestuur ruim f300 winst ma ken bij het doorgaan van de transactie. De gemeenteopzichter was echter duide lijk in zijn advies. Ombouw van de wo ning tot schoollokaal, de kosten van aan koop buiten beschouwing latende, zal niet goedkoper zijn dan nieuwbouw, aan gezien de woning voor het verkrijgen van een goed geheel, noodzakelijk dient te worden afgebroken en de kosten van dit afbreken niet zullen worden gedekt door de afkomende materialen. Besloten werd de architect Saal uit Alkmaar opdracht te geven een schetsontwerp te maken voor de aanbouw van één lokaal. Welles nietes Slechts een paar maanden later meldde burgemeester Burger aan de gemeente raad dat van de heer Saal de voorlopige plannen zijn binnengekomen, doch in middels is de toestand daar ter plaatse I él - IF K ha

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2004 | | pagina 33