32 Het onderwijsteam, v.l.n.r: Kees Lagenberg, Dirk van Baar, Nic van der Holst, Tony Jansen, Jac. Verlaan. Op eigen wijs Naast het in 1919 gebouwde klaslokaal waren er de drie oude lokalen, van elkaar gescheiden door houten wanden, dus erg gehorig, verouderd lesmateriaal en leer lingen die de laatste maanden van steeds andere leerkrachten les hadden gekregen. Orde en regelmaat waren ver te zoeken. Dat was de situatie die de leerkrachten aantroffen. Bepaald geen eenvoudige op gave voor de onervaren ploeg. Jammer genoeg was het hoofd, Nic van der Holst, durende irritatie tussen de gemeente en de pastoor valt niet uit de stukken op te maken, maar vlotjes verliep het bepaald niet. Jong en onervaren Om het onderwijsteam te completeren had het schoolbestuur op 11 mei besloten eventueel na goed afgelegd examen, voor onze school als onderwijzer te benoemen voor vast: de heeren D.van Baar en C.J. Lagenberg, beide te Beverwijk, zodat het aantal leerkrachten volledig is. Het team van de Sint Janschool was hiermee inderdaad compleet. Vier jonge mensen moesten de kar gaan trekken: Nic van der Holst was met zijn 29 jaar de oudste, Dirk van Baar en Tony Jansen waren allebei 21 jaar en Kees Lagenberg net 19. Van de laatste drie had alleen Tony Jansen anderhalf jaar ervaring. De onderwijzers Van Baar en Lagenberg kwamen regel recht van de schoolbanken. Als dat maar goed zou gaan!?! er de persoon niet naar om flexibel met collega’s en leerlingen om te gaan. Met harde hand en af en toe met luid misbaar probeerde hij de kinderen weer in het gareel te krijgen. Zijn collega’s stonden een geheel andere manier van werken voor. Ook zij eisten orde in de klas, maar op een veel natuurlijker en begripvoller manier. Door dit alles heen figureerde pastoor Vollering in zijn nieuwe rol als voorzitter van het prille schoolbestuur. De voor alle betrokkenen nieuwe situatie deed de sfeer in de Waarlandse school en de kwaliteit van het onderwijs geen goed. Toch deed ieder op zijn eigen wijze zijn uiterste best om er het beste van te maken. Het gebouw op orde Zo was het schoolbestuur van meet af aan in de slag met de gemeente Harenkarspel om het gebouw op orde te krijgen. In een brief van 29 augustus 1924 had het school bestuur de eer te melden: dat zij het vaste plan hebben Dinsdag 1 September de ge hele school in alle klassen te doen aan vangen, alsmede dat zij met erkentelijk heid den aanvang van de schildering van twee lokalen hebben waargenomen. Verzoeken, dat het den Burgemeester en Wethouders behagen en dan volgt het vriendelijk verzoek het schilderen in de overige klassen voort te zetten, waarbij Vollering netjes voorrekende dat dat maar f 10 zou kosten in plaats van f 200. Hetgeen de gemeente overeenkomstig de opgave van de opzichter der gemeente tweehonderd gulden zal kosten, hetgeen neerkomt op een bijzondere uitgave van tien gulden rente, in aanmerking genomen het plan van B en W die twee lokalen in het jaar 1925 te doen schilderen. Verder stelde Vollering voor om gedurende het schilderwerk een koolboet te huren op kosten van de gemeente, Nicolaas Zutt nabij de school, heeft zich bereid ver klaard daartoe voor de som van twee gul-

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2004 | | pagina 32