Busker Quax. Gewijzigde Autodienst Moerbeek-Alkmaar 31 De schoolbus In nummer 23 van Toendertoid staat vermeld, dat het ver voer van kinderen naar de openbare school te Heerhugo- waard-De Noord werd verzorgd door Cor Dekker Az. Dit blijkt niet geheel juist te zijn. Bij de aanvang van het nieuwe schooljaar in 1924 werd het vervoer verzorgd door auto busonderneming Busker Quax. Begin twintigerjaren rezen de autobusondernemingen als paddenstoelen uit de grond en werden al snel de grote concurrenten van de tram en het spoor. Busker Quax was zo ’n bedrijf. Het onderhield busverbindingen tussen Schagen en Alkmaar en deed daarbij op deze route elk plaatsje of gehucht aan. Het vervoer van Waarlandse schoolkinderen was een welkome aanvulling voor het bedrijf. Administratie was niet de sterkste kant van de ondernemers, dit, in combinatie met een hevige concurrentie, was er de oorzaak van dat het bedrijf per 22 januari 1926 de activiteiten moest staken. De gemeente zocht naarstig naar alternatieven. J. Ligthart uit Zijdewind had ook een autobusonderneming. Hij wilde de ritten verzorgen tegen een vergoeding van f 80 per maand. Ook Gert Hoogeboom uit Oudkarspel werd vergeefs gevraagd en zo eindigde de gemeente bij En zo kwam op 27 juni 1924 de eerste leerkracht naar Waarland, vergezeld door haar moeder, Sophia Jansen-ten Bosch en haar tien jaar oudere zus Marie. Drie deftige dames zo vonden de Waarlanders. De Waarlandse jeugd had van meet af aan wél het nodige ontzag voor dit drietal. Fundaties en funders Drie maanden later vestigden Nicolaas van der Holst en zijn vrouw, Bets Langendijk, zich in Waarland. Zij betrokken het school huis. De leden van het schoolbestuur moe ten een zucht van verlichting hebben ge slaakt, toen de familie Van der Holst dit daadwerkelijk had betrokken. Het had na melijk nogal wat voeten in de aarde gehad vooraleer zij de woning ter beschikking hadden kunnen stellen. De woning maakte immers geen onderdeel uit van de over eenkomst tot bruikleen van het school gebouw. De parochie was door de gemeen te vriendelijk uitgenodigd de woning te kopen voor f4.200. Pastoor Vollering had alles uit de kast moeten halen om dit bedrag te kunnen financieren, want naast de koop som en notariskosten moest een waarborg som van f 1.500 worden betaald voor het gebruik van het schoolgebouw. Bij elkaar beliep dat de lieve som van f6.000. Bij verschillende parochianen kon hij een le ning sluiten tegen een rente van 4%. Bij Cor Dekker, die vanaf 19 maart 1926 het vervoer verzorgde tegen een jaarlijkse vergoeding van f700. Een halfjaar later probeerde A. Groen Az. uit Heerhugowaard het vervoer in handen te krijgen. Voor f500per jaar was hij in de markt om de schoolkinderen met een koets te vervoeren. De gemeente was er niet van gediend en B en W stelden voor niet op het aanbod in te gaan. De vergoeding was weliswaar f200 lager dan het bedrag aan C. Dekker te voldoen, doch er diende rekening mee te worden gehouden, dat Dekker speciaal voor dit vervoer een auto met garage had aangeschaft. enkelen van hen wist hij de rente om te zet ten in een zogenaamde fundatie. Hierbij verplichtte de parochie zich in plaats van rente te betalen Heilige Missen te laten le zen tot intentie van de geldgevers. Dat leid de soms tot ingewikkelde constructies. Zo leenden Arie Bakker en zijn vrouw Neeltje Zut f 1.000 met een looptijd van tien jaar, gedurende welke periode, zo notuleerde Vollering, 10 Heilige Missen tegen een sti pendium van f 3 zullen worden opgedra gen, eerstens; 10 Jaaren na den dood van den eerst overledene en vervolgens 10 jaa ren - voor beiden samen - elke H. Mis, na den dood van de langstlevende. Sterft de langstlevende binnen 10 jaaren na de dood van de eerst overledene, geschieden vanaf dat tijdstip gedurende 10 jaaren de HHMis- sen voor beiden samen. Ook de doodceel wordt uit de rente van de funders betaald voor beide in dezelfde tijd. Het zal voor Vollering duidelijk zijn geweest. De paro chie wist zo in ieder geval op korte termijn voldoende middelen te verzamelen om de koop van het schoolhuis mogelijk te maken. Saillant detail. Tot verrassing van de ge meente betaalde de o zo secure en zuinige pastoor Vollering in plaats van de afgespro ken f4.200 een bedrag van f4.250. Tot zijn grote ergernis duurde het nog vier maan den voordat de gemeente de f 50 terug betaalde. Of het te maken had met de voort uur. r n nam. S> 4.40 4.— 1.— 5.05 5.30 1.25 6.30 8.30 6.30 Beleefd aanbevelend, Zijdewind, Mei 1924. vertrek voorin. 7.15 11.05 7.15 vertrek voorin. 9.nam. 3. 1.30 INGAANDE 5 MEI 1924. HARINGHUIZEN vertrek voorin. 6.50 10.40, Zaterdags 6.50 Donderdags en Zondags ZIJDEWIND Zaterdags Donderdags en'Zondags ALKMAAR Zaterdags Donderdags en Zondags

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2004 | | pagina 31