ONWIJS GAAF ONDERWIJS (XI) Arnold Lantman - Joop Zutt In grote dankbaarheid vierde de Waarlandse gemeenschap het feit dat de openbare lagere school kon worden voortgezet als bijzondere school onder bescherming van de heilige Joannes-Baptista de la Salle oftewel Sint Jan. Voor het dorp een verdere erkenning van de eigen parochie en het zelfstandig voortbestaan: los van bevoogding door gemeente en buurtdorpen. Maar er moest nog heel wat gebeuren. ‘Drie deftige dames Tony Jansen samen met haar moeder en zus voor de woning aan de Veluweweg, (nu nr 26). 1 juli 1924 Het is toch vooral de verdienste van pas toor Vollering geweest, dat dit resultaat werd behaald. Met niet aflatende inzet be werkte hij gemeente en provincie om de school in Waarland om te kunnen vormen tot een katholieke school. Dat het in ver houding tot omliggende plaatsen nog rela tief lang heeft geduurd, kwam doordat de provincie als voorwaarde had gesteld dat er eerst een nieuwe school voor openbaar onderwijs zou worden gebouwd. Uiteindelijk werd voor de betrokken kin deren een oplossing gevonden door ze da gelijks met een schoolbus naar de open bare school in Heerhugowaard-De Noord te brengen. Toen deze oplossing bruikbaar werd geacht kwam de katholieke school in Waarland snel van de grond. Op 1 juli 1924 was het zover en kon de feitelijke overdracht plaatsvinden. Nu was het ge makkelijker gezegd dan gedaan, want er moest eerst een volledig nieuw team onderwijzers worden aangezocht. Deftige dames Veel scholen gingen rond 1920 over naar het bijzonder onderwijs waardoor onder wijzers van christelijke huize gemakkelijk werk konden vinden en hadden. De oproep van sollicitanten leverde dan ook weinig reacties op. De enige kandidaat voor de functie van hoofdonderwijzer was de negenentwintigjarige Nicolaas van der Holst, geboren in Wassenaar en als onder wijzer werkzaam in Velsen. Er kwam ook een opmerkelijke reactie van Tony Jansen uit Bussum. Opmerkelijke, omdat zij een eventuele benoeming liet afhangen van de mogelijkheid tot passende huisvesting. Tot haar verrassing kon het schoolbestuur aan haar wens voldoen. Het kerkbestuur had met het oog op de ontwikkelingen rond de school al in 1923 het woonhuis van Willem Zut aan de Veluweweg (nr 26) voorf3.800. gekocht met het doel dit te verhuren aan een R.-K. leerkracht. Juffrouw Jansen had bij haar sollicitatie aangegeven dat zij niet alleen voor zichzelf woonruimte verlangde, maar ook voor haar moeder en haar oudere zus Marie. Na een sollicitatie gesprek hakte Vollering snel de knoop door. De verhuur aan de tij delijke bewoners, Jan Dekker en Naatje Oudeman, werd opgezegd en op 26 april 1924 schreef hij naar juf frouw Jansen: Mej. Wat de woning aangaat, zal het wel gelukken. Schrijf U dan svp. half Juni aan J.Dekker Andr.z. te Waarland, den te- genwoordigen huurder, die een eigen huis gaat bouwen. Genoemde J. Dek ker heeft een motorvrachtschuit. Daar hij van beroep vrachtschipper is, kunt U in overweging nemen, Uw goed te water laten vervoeren. Tot een afstand van 200 meter kan die schuit aan Uw huis komen. Achtend t.t. JJ. Vollering past. 30

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2004 | | pagina 30