EEN ONBEKENDE BEKENDE Piet Kleverlaan 24 Er zijn mensen in Waarland geweest die tijdens hun leven volop in de belangstelling stonden. Ze hadden een voorname functie of vervulden een belangrijke rol binnen de gemeenschap. Er waren echter ook personen die een onopvallend leven leidden, maar toch niet zijn vergeten. Eén van die onbekende bekenden was Arie Komen. Arie Komen voor zijn huis aan de Oostkade. Aan de kaai Rond 1860 werd het plan tot aanleg van de spoorlijn Den Helder-Alkmaar goed gekeurd. Voor die tijd een hele onder- neming, voor het vervoer in Noord- Holland een belangrijke verbetering en voor de mensen in de omgeving van het spoor een ingrijpende verandering. Zo ook in het oostelijk deel van de Waarlandspolder. Voor die tijd had de polder geen enkele verbindingsweg met de omliggende plaatsen. Toen de spoorlijn eenmaal klaar was, konden de inwoners via een voetpad langs de spoorbrug gemakkelijker de polder uit. Eind negentiende, begin twintigste eeuw kwamen er door de opkomst van de teelt van aardappelen en groenten steeds meer kleine tuinders in Waarland. Ook Klaas Komen begon een eigen bedoening, kocht van zijn vader een stuk land en liet op die plek, nu de familie Dek- ker-Sijbrandij Oostkade 2, een huis zetten. Kort daarna op 10 juli 1901 trouwde hij met Anna Hoogzaad, een molenaarsdochter die woonde bij de Zes- wielen te Oudorp. Ze kregen vier jongens: Jacob, Piet, Arie en Cor. Arie zag het levenslicht op 10 mei 1908. Goed katholiek De dertiger jaren waren de crisisjaren. De land- en tuinbouwproducten waren vrijwel onverkoopbaar. Al was er in Waar land weinig werkeloosheid, velen kwa men uit nood in de werkverschaffing. De overheid liet diverse grote werken uitvoeren. Naast de provinciale wegen Verlaat-Schagen en Verlaat-Alkmaar werd ook het kanaal Alkmaar-Kolhorn gegraven. Hierbij moesten de Groote Hogebrug en een vijftal huisjes aan de

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2004 | | pagina 24