15 Na gedane zaken: Jo en Anne Keet. Een nieuwe koers: Jan en Vera Keet. trekken en het dak werd bedekt met rode pannen. De tekening was zó gemaakt, dat er inpandig variaties mogelijk waren. De prijs was toen f 13.000 a f 14.000 en daar ging meestal nog een flink bedrag aan sub sidie af. De eerste woning was voor zoon Jan aan de Nieuwboerweg 2 en vervolgens die van de familie Sijbout Groot aan de Kerkstraat 28. Daarna kwamen er meer o.a. aan de Kerkstraat, Smeetsweg, Jonkerstraat, Weelweg en Hogebrugweg. Keet bouwde er in ons dorp zeker meer dan tien. In die tijd werkten in het bedrijf: Weijert Jaspers, Cor Ursem en Cor Zutt uit Waarland, Wil lem Glas uit Oudkarspel en Martien van der Eng uit ’t Veld. Ze deden grond-, timmer en metselwerk en ook tegelzetten. De weekwerk was eind jaren vijftig vijfenhalve dag en het loon f 60. Verder werden veel jongens uit het leerlingenstelsel opgeleid tot timmerman of metselaar. Overdracht Op 5 mei 1954 trouwde Jan met Vera van der Gulik uit ’t Veld. Vader Keet was 64 en wilde wel stoppen. Enkele jaren later viel die beslissing. Jan nam het bedrijf over en ze ruilden van woning. Jan en Vera kwamen aan de Weelweg en zijn vader en moeder aan de Nieuwboerweg. Toch was Jo Keet dagelijks in de werkplaats te vinden en deed wat kleine klusjes. Moeder Anne overleed in 1964 en vanaf die tijd bleef hij thuis. Bij Jan en Vera kwam hij om twaalf uur warm eten. Hij was gek op zijn kleinkinderen. Vaak kwamen ze bij hem spelen. Soms ging hij met zijn oudste kleindochter Anja naar Alkmaar. Hij bond een kussentje op de stang van zijn fiets en ging met haar naar de bushalte. Daar stapten ze op de SB-bus en in de stad kocht hij een jurkje ofjasje voor haar. Op 9 juli 1967 ging vader Keet naar het bejaardenhuis ’Maria Boodschap’ in Schagen, waar hij op 13 november 1974 overleed. Meer doe-het-zelf Op grotere werken moest worden in geschreven. Die werkwijze was aan Jan Keet niet besteed. Hij hield het bij de particuliere woningbouw. Begin jaren zestig is Jan van der Gulik, een broer van Vera, bij Jan Keet komen werken. Aan de Weelweg en ook buiten Waar land werden verschillende huizen ge bouwd. Ook bouwde hij een schuur achter de oude werkplaats. Er kwamen nieuwe machines: een freesbank, een kettingsteekmachine voor het maken van kozijnen, een vlakbank en een vandiktebank. Bij een vlakbank wordt een plank aan de bovenkant geschaafd, bij een vandiktebank van onderen. Er werd opgeruimd. De antieke zaag-schaafmachine ging naar Eecen in Oudkarspel. Op de zolder van de werkplaats kwa men ze nog verdroogde brand- weerslangen tegen. Ze waren daar terechtgekomen toen het spuithuisje tegenover De Post hoorn werd opgedoekt. Jans vader was tot 1958 hoofd van de brandweer, hulppost Waar land. Daarna heeft Jan die func tie nog overgenomen, maar is nauwelijks in actie geweest. Als er brand was, werd het bluswerk geregeld vanuit de brandweerkazerne te Dirkshorn. Tijden veranderen. De hoge arbeidslonen, de stijgende materiaalprijzen en meer vrije tijd waren er debet aan dat steeds meer mensen zijn gaan doe-het-zelven. Er gebeurde meer. Dick Wever was een aannemersbedrijf begonnen en Van der Gulik zette in 1965 zijn eerste Holland bungalow neer. In acht dagen stond de bungalow van Cor Jansen aan de Andries Dekkerweg, klaar voor het schilderwerk.

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2004 | | pagina 15