f 12,- - 8,63 - 0,25 14 Een praktische, betaalbare woning ontworpen door Jo Keet De woning van Siemen en Brechtje Stam-Groot, Kerk straat 28 te Waarland. Jan Keet was van de lichting 1943. Voor de Arbeidsdienst moest hij acht maanden naar Nunspeet. Daar kreeg hij een oplei ding. Er werd niet met een geweer geoe fend, maar met een schop. Toen die dienst tijd voorbij was, kreeg Jan bericht dat hij naar Duitsland te werk moest. Ook Siem Jaspers, Jan Jongkind en Gert Dekker kregen dit te horen. Ze dachten vrijstelling te krijgen door te gaan werken in de kolen mijnen van Zuid-Limburg en hadden hier voor plannen gemaakt. Maar de vrijstelling ging niet door, ze moesten toch naar Duits land. Jan wilde niet, kreeg het adres van een familie Veldman in Reuver ten zui den van Venlo en dook daar onder. Hij werkte als boerenknecht en verbleef er twee jaar. Op 16 maart 1945 werd die streek bevrijd en drie maanden later was hij weer in Waarland. Een hele onderneming, want openbaar vervoer was er nauwelijks. dorp. In 1953 kwam hij bij een tragisch ongeval om het leven. Met behulp van een uitvoerder is getracht het bedrijf draaiende te houden. Dat lukte niet, waardoor een deel van het personeel naar Keet ging. Aannemer Jo Keet had toen een prak tische en redelijk goedkope woning ont worpen. Met in de voorgevel twee ramen, één groot raam onder en één kleine bo ven. De voordeur zat aan de zijkant. Beneden was de woonkamer, de keuken, een slaapkamer en bijkeuken. De boven verdieping had meestal twee slaapver- De Keethuizen De ruilverkaveling van de 50er jaren zorgde in Waarland voor nieuwe ontwik kelingen niet alleen bij de tuinders maar ook bij de plaatselijke bouwbedrijven. Veel tuinders lieten nieuwe schuren bou wen. Ook gaf de overheid in het kader van de wederopbouw hoge subsidies waardoor ook particulieren een woning konden laten bouwen. Naast Keet hadden de Fa. D. van der Gulik Zonen en Arie Boekel ook een aannemersbedrijf in Waarland. Boekel had in de tijd 15 man personeel en werkte veel buiten het Geslaagd Na de oorlogsjaren pakte Jan Keet de draad van zijn studie weer op. Hij ging vier avonden in de week naar school. Om zes uur even snel eten en dan op de fiets naar les in Schagen. ’s Zondags een tekening maken, studeren op Nederlands en Algebra en ’s avonds met zijn vrienden, Joop Jongkind en Jan Doode- man, op stap. Zijn discipline had succes; na drie jaar slaag de hij voor het vakdiploma Burgerlijke en Utiliteitsbouw. Deze kennis kon hij goed gebruiken. Samen met zijn vader bouwde hij woningen en aan bestaande huizen deden ze het nodige onderhoud. In de werkplaats kregen ze het ook drukker. Er kwam vraag naar ledikantjes, priksleeën en speelgoed: zoals een hobbelpaard, sjoelbak of bobspel. De lonen waren sterk gestegen. In 1930 rekende de timmerman nog f 0,30 per uur. Na de oorlog was dat het drievoudige. Dat was ook het geval met de materiaal- prijzen, zoals blijkt uit een rekening van 1946: - Een w.c. deurkozijn met deur, scharnieren en sluiting. Raam- kozijntje met koekoeksraam - Voegen uitgehakt en opnieuw gevoegd. 35 kop duinzand en U baal cement - Een helt op een plantergraaf gemaakt

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2004 | | pagina 14