11 Jo Keet had achter zijn werkplaats een kleine schuitenhelling. Veel werk aan het repareren van schuitjes had hij echter niet. Daarentegen was er geregeld vraag naar een kloet. Een fijnspar werd geschild, met een voorloper op maat ge schaafd en dan met een holschaafje rond gemaakt. De dunne kant boven was on geveer 4 cm en de dikke kant onder 6 cm. Daarna werd bovenaan een helt of handvat, bevestigd. De sloten in Waar land hadden een harde onderlaag, waarop de kloet kon wegglijden en om dit tegen te gaan, maakte men onderaan de kloet en ijzeren ring en een flint of houten uitsteeksel. Afhankelijk van de diepte van de sloot en de lengte van de koper, gebruikte men een kloet van 11 tot 14 voet (circa 3.35 m - 4.25 m). maandelijks naar Waarland en vroeg hoe veel hout er moest worden geleverd. Enkele dagen later bracht Simon Snee- kes met een door twee paarden getrok ken wagen de bestelling. Boven de werk plaats was een opslagruimte. Hier werd het hout zorgvuldig opgestapeld met latjes ertussen. De wind had vrij spel en het hout kon verder drogen. Het schaven van de planken gebeurde eerst met een ruige en daarna met een zoete blokschaaf. De balken, die bestemd waren voor kozijnen en deurposten, werden bewerkt met een reeschaaf, een lang model schaaf. April 18 post vloer, hout, lusringen, l groene carboleum 2 pond draadnagels, 10 u J. Keet, 9 u Jb. Keet Aug 8 koeloods dak, hout, asfalt 1 pond nagels, 41/? u J. Keet, 5 u Jb. Keet Aug 29 gehaald 1 kloet 11 voet JL KEET - WAAKLAIM© <GEM. HARENKARSPEL) T H M MEK M A INIA AIM INI EMI Hl De rekeningen waren uitgebreid opge maakt en het loon van de baas en dat van de knecht kwam apart op de nota te staan. Het uurloon van Jo Keet was in dit tijd f 0,35 en dat van zijn zoon Jacob f 0,30. Van ’t een kwam ’t ander Andries Dekker en Piet Nieuwboer wa ren nauw betrokken geweest bij de bouw van de kerk in Waarland. Ze hadden goe de ervaringen opgedaan met hoofdaan nemer Keet: hij leverde goed werk, kwam zijn afspraken na en hanteerde een rede lijke prijs. Een logisch gevolg hiervan was dat Keet meer opdrachten kreeg en voor bepaalde functies werd gevraagd. De inwoners van Waarland konden toen tertijd voor hun geldzaken terecht bij Coöperatieve Raiffeisenbank ’Zijde wind’, gevestigd in ’t Veld. Andries Dekker werd in 1923 bestuursvoorzitter. Kort daarna werd ook Jo Keet bij de bank betrokken en wel als secretaris van het bestuur. Eenmaal per jaar werden de rekeningen uitgeschreven. Dit gebeurde in de laatste week van het jaar. In januari ging Jo Keet de mensen langs. De meeste rekenden di rect af, bij een enkeling moest hij terug komen. Ze betaalden contant en als bewijs daarvan werd er een verplichte belasting- zegel van f 0,10 opgeplakt. Dit bedrag stond al voorbedrukt op de rekening. Enkele posten uit de rekening van 31 december 1931 voor de heer Jan Bos uit de Smeugel. 6,70 6,64 2,85 3,15 1,50 VAN J. KEET ZEGEL F 010 1931

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2004 | | pagina 11