50 Agie Veldman, een vriendelijk, spraakzaam donkerblondje. Dekker? Hij dook er in en zwom mee! Rustige wittebroodsweken waren voor het jonge stel niet weggelegd want er was letterlijk werk aan de winkel. Het licht ging aan Begin jaren ’20 werd een begin gemaakt met de elektrificatie van Waarland. Vader Andries, die in de gemeenteraad zat, had deze kwestie tijdens de vergaderingen al regelmatig aan de orde gesteld en geop perd dat zijn zoon Cor in staat zou zijn lichtpunten in woningen aan te leggen. De gemeente had destijds Hein van der Eng aangesteld als lijnwerker, maar deze gaf op een gegeven moment te kennen dat ze voor hem maar een ander moesten zoeken. Cor had bij Jo Keet al enige ervaring met het elektricienswerk opgedaan en werd door de gemeente Harenkarspel aangesteld als lijnwerker bij het G.E.B. te Waarland en later werd hij PEN-installateur. Ruim 37 jaar zou hij dit werk blijven doen. In de winkel was toen nog weinig handel in elektrische artikel en. Als Cor in een bestaande of nieuwe woning elektriciteit had geïnstalleerd, 3 lichtpunten per huis, gebeurde het bij hoge uitzondering wel eens dat hij dan een lampje of een nieuw strijkijzer ver kocht. De mensen waren zuinig op hun centen. Bij problemen met het boven grondse leidingnet in Waarland, veroor zaakt door blikseminslag, was Cor de aangewezene om de boel te repareren. Toen al bewees de telefoon zijn nut en Poppies kopen en geld sparen Zijn baantje als kassier nam in de begin jaren niet veel tijd in beslag. Welgeteld één uur in de week op de maandagavond was het kantoor open voor de klanten. De bank was in die eerste jaren slechts een spaar- en leenbank. In 1926 werd zijn salaris verdubbeld, naar f 50. De heren van het bestuur en de Raad van Toezicht vergaderden altijd bij de fami lie Dekker en het leek wel of men bij zulke gewichtige besprekingen het vuurtje in de pijp en de sigaren constant brandend hield. De huiskamer zag blauw van de rook en de walmen ver spreidden zich als wolken door het kle ine vertrek en de twee bedsteden die zich in de kamer bevonden. Begin januari van elk jaar kwamen de mensen die geld hadden ingelegd naar het café van Cor van Ophem en, onder het toeziend oog van de bestuursleden, werd de rente bijgeschreven. Het gelukkig samenzijn van Cor en zijn vrouw Agie werd bekroond met de geboorte van dochter Jopie op 29 maart 1927 en al snel kwam op 12 juli 1928 stamhouder André ter wereld. André, die later Broer werd genoemd. Gevolgd door Lies, Atie, Riet, Dré, Truus, Jan, en de tweeling Cor en Gerard. Vroeger werden de kinderen meestal vernoemd naar grootouders of andere familieleden. Als kinderen, jon gens of meisjes, daardoor eenzelfde naam kregen, werd het oudste jongetje Broer genoemd en het oudste meisje Zus. André (Broer) is vernoemd naar Andries Dek ker. André (Dré) is vernoemd naar Andries Veldman. Al met al hadden Agie en Cor een heel bedrijvig huishouden. Cor kon met iedereen goed opschieten en beschouwde zijn medemens als zijn geli jke. In zijn levenswandel was hij gou deerlijk en daarenboven verstond hij de kunst om bij de mensen het beste naar boven te halen. Hij was wars van roddel praat en grof taalgebruik. Het was dan ook niet zo verwonderlijk dat men Cor kon Cor mede daardoor snel het euvel verhelpen. Het onderhoud van de straat verlichting vroeg ook zijn zorg. Moest er een kapotte lamp worden vervangen, dan klauterde hij met behulp van klimhaken de hoge elektriciteitspaal in en ging aan het werk.

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2003 | | pagina 49