47 De Schaapskuilweg, uniek en toch weer niet. definitief worden. Arie kreeg een jaarwed de van 150 en daarnaast waren er voor hem enkele privileges. Hij had vrij wonen, ontving 24 per jaar als vergoe ding van de kosten voor elektra. Er was vrij gebruik van leidingwater tot een bedrag van 13 per jaar. Als hij het schuurtje nabij de woning zelf bijhield, kreeg hij er een vergoeding van 15 per jaar voor. Het schuurtje verkeerde in die tijd niet in zo’n geweldige staat. In de aanstellingsbrief van Arie staat: Als het schuurtje om mocht waaien of iets derge lijks, dan zal de polder een nieuwe, stenen schuur laten bouwen (dus over 3 tot 6 uitgevoerd. Daarbij werd ’n nieuw ont- wateringsplan gemaakt, waarbij het gemaal van deze polder overbodig werd. Meer naar het westen toe, nabij de krui sing van de latere Schaapskuilweg en de Bleekmeerweg werd een nieuw gemaal gebouwd met een veel grotere capaciteit. Dat was noodzakelijk omdat het nieuwe bemalingsgebied veel groter werd. Zo’n dertig jaar heeft het oude gemaal dienst gedaan en ervoor gezorgd dat de bewoners van de Rietkuil droge voeten hadden. Simon Ruiter, die op 21 juni 1953 overleed, was de eerste machinist van het gemaal en zijn zoon Arie, die hem opvolgde, was de tweede en tevens laatste die het gemaal bediende. De aanstelling van Arie Ruiter tot machi nist vond plaats op 26 augustus 1953. Hij kreeg een vol jaar de tijd om zich te bewijzen en daarna zou zijn aanstelling jaar). Z’n vaste aanstelling kreeg Arie pas per 1 januari 1955 en toen werd zijn ver goeding opgetrokken tot een bedrag van 429,77 en werd hem daar bovenop nog een vakantie-uitkering van 2% in het vooruitzicht gesteld. Per 1 maart 1961 werd hem door het bestuur van de Schaapskuilmeerpolder eervol ontslag verleend. Arie Ruiter woonde in die tijd met zijn moeder en zus Trientje in het ‘polderhuis je’. Hij kreeg de woning vrijwel cadeau, want hij werd in de gelegenheid gesteld de woning op te knappen en voor een schappelijke prijs in eigendom te verwer ven. Er werd een taxatie van de woning gemaakt en de waarde werd bepaald op 8.550. De koopsom werd verminderd met een bedrag van 7.000 (een tege moetkoming in de kosten van herstel en verbouw van de woning). Het resterende bedrag van 1.550 werd aan Arie Ruiter uitgekeerd in de vorm van een wachtgeld vervangende gratificatie. Arie Ruiter vertrok in 1973 op 57-jarige leeftijd naar Utrecht. Theo Jonker en Gitta Zutt kochten de voormalige molenaars woning en pasten een grondige en rigou reuze verbouwing toe. Schaapskuilweg Met de voltooiing van het verkavelingplan Speketer en omgeving verdwenen de pol ders met hun soms typische en kenmer kende namen. De gemeenteraad van Harenkarspel vond het belangrijk om die bijzondere namen voor het nageslacht te behouden en gaf goedkeuring aan het voorstel van de Plaatselijke Commissie voor de Ruilverkaveling Speketerspolder en omgeving. De raad besloot tijdens de vergadering van 24 februari 1961 aan de weg, lopende van de Middelkoogweg in oostelijke richting naar en door de voor malige Schaapskuilmeerpolder, de naam van deze polder eraan te verbinden. Ech ter, de naam werd ingekort tot Schaaps- kuilweg. Per 1 januari 1965 ging de Schaapskuil- meerpolder, tezamen met andere polders, op in het per die datum nieuw gevormde Waterschap Waarland. Niet uniek In de woonwijk Oostertocht in het zuid oosten van de gemeente Heerhugowaard ’’Ir v; - ■- ",r.

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2003 | | pagina 46