Waarland, januari 2003. 49 Een zesponder, contra gewicht en kattekop? Contragewicht De derde metalen bol met restanten van een versiering leverde minder proble men op. Dit bleek een gewicht te zijn dat werd gebruikt bij een zware en grote olielamp die ruim honderd jaar geleden in gebruik was. Zo’n bol werd gevuld met lood en aangepast aan het gewicht van de lamp. De bol diende als contra gewicht voor de lamp, waardoor de lamp zonder moeite omhoog of omlaag kon worden bewogen. Na het vullen met lood werd de bol met een metalen plaat je afgesloten. Een deel van de bodemvondsten is door de familie Poland geschonken aan de Stichting Molenhuijs Waarland. De komende maanden worden ze ten toongesteld in een van de vitrines in de expositieruimte. Voor u een mooie gele genheid om tevens kennis te nemen van de waterschapsgeschiedenis van de polders binnen het ’Rondje Waarland’ en de wisseltentoonstellingen. Vragen,vragen Met de toelichting van Age Visser is de vondst voor een deel verklaard. In ieder geval is duidelijkheid verkregen over twee van de voorwerpen. Blijft natuur lijk wel de vraag over hoe de voor werpen in het land van de Firma Poland Stoop terecht zijn gekomen. Eén kogel zou nog een afzwaaier van de in de Woudmeer opgestelde batterij kunnen betekenen. Tenslotte stonden daar ka nonnen opgesteld tijdens de Brits-Rus- sische invasie en daar is daadwerkelijk gevochten. Het contragewicht van de olielamp is honderd jaar jonger en het andere voorwerp is niet verder te definiëren. Hoe die voorwerpen en met welk doel ze aan de Diepgatweg terecht zijn gekomen blijft een raadsel. Gedacht wordt aan een vuilnisstort, of zou een tuinder de voorwerpen hebben gebruikt ter verzwaring van zijn ’mensenbeultje’ en ze na gedane arbeid gefrustreerd in een kuil hebben gestort met de verzuch ting: ’Dat nooit meer.’ Jan en Tiny Poland weten het niet. U misschien? Een kattekop? Anders wordt het met het tweede voorwerp. Age Visser heeft het aan verschil lende deskundigen op het gebied van wapens en techniek voorgelegd. Zij zijn er echter niet in ge slaagd om aan te geven waarvoor het ooit is gebruikt. Door medewerkers van het Wageningse museum voor oude landbouwwerktuigen is het voorwerp ook bekeken. Zij denken dat het mogelijk een onderdeel is geweest van een oude zuiger- pomp. Zo’n zuiger- pomp werd ’katte kop’ genoemd. Een waterpomp met een grote, ronde, dikke zuiger voor het weg pompen van grond water bij grondwerk, aldus de van Dale. Een andere veron derstelling is dat het voorwerp als ge wicht behoorde bij een eerste primitieve strohakselaar. Met deze twee veronder stellingen moeten we het helaas doen. gevoelige nederlaag toebrengen. Het pakte anders uit. Ten koste van duizen den doden en gewonden moesten zij zich uit Noord-Holland terugtrekken en Nederland - de Bataafse Republiek - bleef vast in Franse handen. Een deel van de gevechts handelingen had zich afgespeeld in Langedijk. Dat uit die periode enkele kanonskogels in de klei van het land van Jan Poland werden gevonden, is dan ook niet zo vreemd. ‘i.jpTT-', 4 tl

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2003 | | pagina 50