45 Sabinahof, het bejaarden centrum in Waarland. Het gravinnehuisje is in 1925 weer opgebouwd aan de zuidoost-zijde van de kerk. In het huisje bevindt zich een eikenhouten versiering met opschrift. De ondiepe kelder van het nieuwe gravinne huisje, waar de loden kist nu staat, wordt door een zeer zware steen gedekt. Hierin staan ook twee oude kisten, waarin de archiefstukken en vermoe delijk ook de geldmiddelen geborgen het zogenoemde gravinnehuisje, bijgezet. Bij de uitbreiding van de kerk in 1925 kwam het oorspronkelijke gravinne huisje te vervallen. Bij het openen van de grafkelder bleek de houten kist geheel te zijn verteerd; alleen enkele metalen onderdelen waren nog te herkennen. De lodenkist was op het eerste gezicht nog intact, maar aan de onderzijde op een paar plaatsen verteerd. Het bleek dat de overledene een heel tengere vrouw was geweest, hoogstens ter grootte van een meisje van een jaar of vijftien. In 1875 is de grafkelder ook geopend geweest. Toen meende men dat hij het overschot van een meisje bevatte. Later is op dit punt - via bronnen vanuit het Belgische Zottegem - meer duidelijk geworden. Sabina, de moeder, en Sabina, de dochter, waren uitgesproken Milanese typen: zeer tenger, klein en fijn gebouwd. Zowel moeder als dochter hadden een frêle lichaamsbouw. Sabinahof Eind zestiger j aren werd in Waarland begonnen met de bouw van een verzor gingshuis voor ouderen. Woensdag 2 april 1969 legde de toen 85-jarige Arie Schrama hiervoor de ’eerste’ steen. In de zomer van dat jaar plaatste het bestuur van het centrum in aanbouw in het dorpsblad W4 een oproep voor een pas sende naam voor het bejaardencentrum. Uit de vele inzendingen werd de naam ’Sabinahof’, die door Arnold Lantman en Joop Zutt was ingediend, gekozen. Het bestuur hierover, in een brief van 19 augustus 1969 aan het gemeentebestuur van Harenkarspel: De naam Sabinahof, is qua welluidendheid, originaliteit en historische verbondenheid de geschiktste van alle ingediende namen. De brief vervolgt: Daar het recht van straat- naamgeving en huisnummering aan het gemeentebestuur is voorbehouden, stellen wij u voor, de weg door het bejaardencentrum ook Sabinahof te noe men en tegelijk met de 10 nieuwe wonin gen ook de 8 bestaande woningen opnieuw te nummeren. Deze bestaande woningen hadden als postadres Kerk straat en waren voorzien van de huis nummers 48 tot en met 62. werden. Elke kist heeft drie sloten, alle drie met een verschillende sleutel. Drie bevoegden hadden elk een sleutel. De kisten konden dus niet geopend worden, of alle drie moesten hun medewerking verlenen om frauduleus handelen te voorkomen. Aanvankelijk was het de bedoeling van de gemeente Harenkarspel het verzor gingstehuis het postadres Sabinahof 1 mee te geven. Maar het bestuur wilde liever postadres Kerkstraat 64 voor het verzorgingstehuis hebben en overlegde met de heer Kok van Technische Dienst van de gemeente en Gert Lantman, kan toorhouder van de PTT in Waarland. Beiden hadden geen bezwaren tegen dit bestuursvoorstel. Maar straatnaamgeving en huisnummering is nu eenmaal een zaak van de overheid en die besliste an ders. In de vergadering van 15 septem ber 1969 besloot de gemeenteraad dat de straatnaam Sabinahof geldt zowel voor het hoofdgebouw met nummer 1, als de I

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2003 | | pagina 46