44 Het huwelijk tussen Sabina van Egmond en George Eberhardt was van korte duur en bleef kinderloos. George overleed op 23 februari 1602. Als gemaal van Sabina is hij in ons land zeven j aar Heer ge weest. Na zijn dood trad Sabina weer in Gravinnehuisje Gravinne Sabina van Egmond overleed op 21 juni 1614 te Delft en bereikte de leeftijd van 52 jaar. Haar stoffelijk over schot werd in een grafkelder in de uit bouw van de kerk in Oud-Beijerland, in haar oude rechten en kon zij weer aan spraak maken op een jaarlijkse tege moetkoming van de Staten van Holland. Toren van de hervormde kerk De kerk van Oud-Beijerland was oor spronkelijk voor de rooms katholieken in het dorp en was gewijd aan de Heilige Antonius van Padua, maar ook in Oud- Beijerland kreeg de Nieuwe Leer vele aanhangers, zodat de kerk in hun handen overging. Nadat hervormden in ons land de overhand hadden gekregen, werden alle goederen, die aan rooms-katholieke instellingen behoorden, in beslag ge nomen. In 1604 was het eenvoudige bedehuis al te klein geworden. Men besloot de kerk te vergroten en er tevens een toren bij te bouwen, die er tot dusver niet was geweest. De kerk werd naar de westkant doorgetrokken, naar de kant waar de toren kwam te staan. In deze toren werd een klok bevestigd die Sabina werd gedoopt, want Sabina van Egmond had de kosten voor de bouw van de toren en voor de aanschaf van de klok op zich genomen. De klok draagt haar wapen en heeft tot opschrift: Geschonken bij de hoogeboorn vrouwe sabina v egmont geboorne princesse graafinne v solms en vrouwe v Beijerlant. Tijdens de Tweede Wereldoorlog werd de klok Sabina door de Duitsers uit te toren gehaald en per schip richting Duitsland ver voerd. Bij het transport via het IJsselmeer zonk het schip door ’onbekende oorzaak’ en daaraan is het te danken dat de klok in de zomer van 1946 in de kerktoren van Oud-Beijerland zijn oor spronkelijke plaats weer kon innemen. Bij de ingang van de toren vindt men het geslachts wapen van Sabina van Egmond. heren van adel en de kostbare cadeaus die het paar ontving. Van de Staten van Holland kreeg Sabina een halskarkant, een fraaie met edelstenen bezette hals ketting en een bagge (een sieraad met juwelen), cadeaus die meer dan vier duizend gulden kostten. Graaf George kreeg twee gouden competassen, een verguld lampet en wasbekken ter waarde van meer dan achtduizend gulden. De Staten van Zeeland pakten ook groots uit en gaven de graaf een geschenk in geld van zesduizend gulden en gedeputeerden van Utrecht boden een paar vergulde zil veren competassen aan. Zij die arm wa ren of nog gedeeltelijk onder de vijand zaten, onthielden zich of hun geschenken waren van meer bescheiden aard. Naar de geldwaarde van die tijd waren de cadeaus bij elkaar een fortuin waard en vandaag de dag bijna onbetaalbaar. Het gravinnehuisje bij de Nederlands Hervormde kerk te Oud-Beijerland, na de uitbreiding van 1925. Foto: Archief gemeente Oud-Beijerland.

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2003 | | pagina 45