Sir. L ‘AÏ6O4 Het wapen van Sabina van Egmond in de kerktoren te Ond-Beijerland. Foto: Archief gemeente Ond-Beijerland. ze toestemming vroeg tot het bedijken en droogleggen van het meer, genaamd Slootgert. Sabina mocht dan wel ’van goeden huize’ komen, ze was niet in staat om de kos ten van deze bedijking en drooglegging voor eigen rekening te nemen. Omdat zij krap bij kas zat, zocht zij contact met drie financiers die haar wilden helpen met deze drooglegging. Dat waren: jonkheer Emmanuel Steenboni, Mr. Willem Schouten, raden van het Huis van Egmond en Anthonis Sonck, rent meester van het graafschap. Zij lieten het werk voor eigen kosten uitvoeren en kregen als tegenprestatie het genot van de gehele opbrengst gedurende twee jaren en de halve opbrengst gedurende tien jaren. De Staten van Holland en West-Fries land verleenden Sabina van Egmond bij besluit van 20 maart 1590 vrijdom van alle verpondingen voor een tijd van tien jaar. Het meer werd in datzelfde jaar bedijkt en drooggemaakt, zoals blijkt uit een rekening van de rentmeester van Egmond. Een bijzonder huwelijk Sabina van Egmond was van adellijke komaf. Aan huwelijken van de adeldom werd ook vroeger al veel aandacht be steed. Anna Bosboom-Toussaint, ook wel Truitje genoemd, besteedde in haar boek ’De Delftsche Wonderdokter’ dat in 1862 verscheen, ruim zestig bladzijden aan het bijzondere huwelijk van Sabina van Egmond met George Eberhardt. Eerder, in 1587, had Sabina enige tijd omgang gehad met graaf Willem bode wijk, stadhouder van Friesland en Gro ningen, zoon van een broer van Willem van Oranje. De verkering raakte uit. George Eberhardt, graaf van Solms-Lich, was kolonel in staatsdienst geweest en stadhouder van prins Maurits in Zeeland en gouverneur van Hulst. Tezamen met gravin Sabina hield hij zich op in hogere kringen. Dat hield bijna automatisch in dat hun huwelijks feest een heel bijzondere zou worden. Talrijke hoogwaardigheidsbekleders uit binnen- en buitenland kregen een uit nodiging en zij werden zo getuigen van deze huwelijksvoltrekking. Overtreffen in grootsheid Kort voordat Sabina van Egmond trouwde, was zij op het feest van gravin Maria van Nassau, gravin van Buren. Maria huwde met de graaf van Hohen- lohe, een voorname krijgsbevelhebber van het Staats Leger. Tijdens dit feest had gravin Sabina aan eenieder die het wilde horen verklaard dat zij in dezen niet voor de gravin van Hohenlohe wilde onderdoen en dat zij liever geen bruiloft wilde houden, zoo zij die van hare doorluchtige nicht niet kon over treffen in grootsheid. En Sabina, een dame met een willetje, hield woord. Het werd in veel opzichten een bijzondere bruiloft, gezien de tal rijke gasten, de aanwezige dames en Op 14 maart 1595 trouwde Sabina met George Eberhardt in het stadhuis van Delft. De kerkelijke plechtigheid vond plaats in de Oude Kerk aan het grote marktplein. De festiviteiten rond dit hu welijk namen vijf volle dagen in beslag en elke dag opnieuw werden het bruids paar, de talrijke gasten en inwoners van Delft, die zich een paar dagen vrijaf konden permitteren, op een aangename manier beziggehouden. De laatste dagen werden er toernooien op het marktplein in de stad gehouden. j 43 i

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2003 | | pagina 44