Opeens waren ze groot. Waarland, 11 september 2001. Orde en regelmaat. 42 droog te wrijven. Na een knuffeltje hier en daar trok ik het kleintje de kleertjes aan. Trudy, die nog niet naar school ging, stond er altijd met haar neus bovenop en gaf dan de kleertjes aan. Schoongewassen werden ze met z’n drietjes naast elkaar in een box gelegd. Wel wat krap, maar de kamer was te klein voor een tweede box. Ondertussen werden er op het peteroliestel in een pan netje drie papflessen met melk opge warmd. Ik herinner me nog goed dat zodra de baby’s de flessen zagen, ze met hun armpjes en beentjes tegelijk begonnen te spartelen en er met grote ogen naar keken. Zo gauw ze de stiek in hun mondjes voel den, leek het wel een onderlinge wedstrijd wie als eerste de fles leeg dronk. Ik vond dat een prachtig gezicht. De box was een uitkomst, zeker toen ze groter werden en gingen staan. Moeder Alie had haar handen dan vrij en kon dan rustig, zonder wriemelend gekruip rond haar benen, haar werk doen. De meisjes werden ouder, gingen in het dorp naar school, kregen elk hun eigen vriendinnen en gingen later op stap met de vriend van hun dromen, trouwden en ver lieten het ouderlijk huis. Anneke is ge trouwd met Pé van Langen en woont in Warmenhuizen. Samen hebben zij twee kinderen. Willy heeft met Jan Blaauw haar stek in Schagerbrug en heeft drie kin deren. Tiny tenslotte woont met haar man Piet Mooij in Warmenhuizen en heeft ook drie kinderen. De onderlinge band tussen de drieling was en is heel eigen. Drie in de box. V.l.n.r: Tiny, Willy, Anneke. De foto is gemaakt op 10 juli 1955. zich nauwelijks tijd. Om twaalf uur pre cies kwam vader Jaap van de akker voor het warme middageten. Op vrijdag werd er steevast stamppot van uien gegeten en op zaterdag schafte de pot grauwe erwten en kamemelkse pap. Al het voedsel werd gekookt op peteroliestellen. De drieling, inmiddels uitgegroeid tot peuters, stond met de handjes geklemd om de rand van de box, ongeduldig op hun prakje te wachten. Op het voorverwarmde ijzeren bordje werd het warme eten geschept en met een lepeltje kreeg elk kindje om de beurt daarvan een hap. Was het ene bordje leeg dan werd er een volgend bordje vol geschept. Het prakje eten ging altijd wel op, want had de een niet veel trek dan hield de ander haar mondje wel wagen wijd open. Sliepen de kleintjes, dan was er altijd wel wat te doen: kleren verstellen of kousen stoppen. Wandelen met het drietal was er echt niet bij. Bij mooi weer ver huisde de box naar buiten voor het huis of op het grasveld. Een groot kleed er onder moest voorkomen dat de meisjes gras of steentjes in hun mondjes staken. Moeder Alie was een flinke en kiene vrouw die hield van orde en regelmaat binnen het gezin. Ze bleef graag op de hoogte van het nieuws van dichtbij maar ook van het grote wereldgebeuren. On danks de drukte die de drieling met zich meebracht, las ze iedere dag de krant. Ze had een goed geheugen voor data van ver jaardagen en huwelijken. Ze had weinig vrije tijd en genoeg aan haar eigen gezin. Voor een koppie bij de buren gunde ze

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2001 | | pagina 44