EEN DRIELING IN WAARLAND. Els Dekker- Venneker Geen bakerpraatjes. Moeders voor moeders. Wie van de drie? 40 In november 1953 gebeurde er in ons rustige dorp iets wat in ieder huis werd bespro ken. In de Sloeierd was een drieling geboren! Bij verschillende mensen klonk dat eerst ongeloofwaardig in de oren. In ons dorp een drieling? En als het bordje leeg was, werd er opnieuw opgeschept voor een volgende ronde voor de hongerige mondjes van de drieling. Alie Bijman, de vrouw van Jaap Hout man, was hoogzwanger. Zij dacht in ver wachting te zijn van het zevende kind. Het lopen ging haar de laatste weken zeer moeilijk af. De tafelrand diende haar vaak tot steun. Ze zou blij zijn wanneer de bevalling achter de rug zou zijn. Op 3 november was het eindelijk zover en kon digde zich een baby aan. Dokter Achter berg uit Dirkshom deed de bevalling, geassisteerd door zuster Truus van der Gulik. Groot was de verrassing toen na de geboorte van de eerste baby zich nog twee borelingen aandienden. Moeder Alie was volledig uitgeput en kon het nauwelijks bevatten. Toen dit grote dorpsnieuws de hele week door de melkboer en de bakker, die dage lijks hun waren bij de mensen thuis brach ten, werd bevestigd, was het hele dorp er van onder de indruk. Er werd ook wel met de nodige zorg over gesproken, want het gezin telde al zes kinderen en nu opeens drie baby’s er bij, dat zou ongetwijfeld een enorme druk op het gezin leggen. De baby’s, die de namen Anneke, Willy en Tiny kregen, hadden daar zelf natuurlijk geen weet van. Gelukkig waren ze alle drie goed gezond al werden de kleinsten, Anneke en Willy voorlopig in een couveu se gelegd. Deze werd op een ouderwetse manier met warm water op temperatuur gehouden. Dag en nacht, om de drie uur, moesten de warmwaterkruiken worden verwisseld. De twee kleintjes bleven zelfs in de couveuse liggen als ze de fles kre gen! Moeder Alie had niet genoeg moedermelk om de drieling te voeden. Siem Houtman weet zich nog goed te herinneren dat hij als elfjarig joch met zijn fietsje op pad werd gestuurd naar Dirkshom. Daar woonde ene dokter Kalma en zijn vrouw was ook net bevallen. Zij had moedermelk genoeg en stond elke dag een flesje voor de drieling af. Ook bij Bets Roozendaal Westmeijer in Waarland, waar net dochter Tinie was geboren, haalde hij een flesje moedermelk op. Tiny was de grootste en de luidruchtigste van het drietal. Anneke en Willy leken als twee druppels water op elkaar en daarom werd er de eerste tijd een naamplaatje op hun truitjes gespeld. Een kleine Maria- medaille, met een veiligheidsspeldje op hun hemdjes vastgemaakt, moest de klein tjes beschermen tegen ziek en zeer. Het naamplaatje was echt wel nodig, vooral voor vader Jaap want hij had er de

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2001 | | pagina 42