Van Abraham en Sinterklaas. 39 met afvalbrood niet de minste moeite en werden er zelfs nog lekker vet van. Vroe ger waren er nog niet zoveel soorten brood als heden ten dage. Toen at de ge wone burger enkel stoeten. Kadetjes, ge draaide broodjes en melkwit was een hele luxe en werden alleen op zondag en op spe ciale dagen gegeten. Voor de kermisdagen bakte Lou spouwers Krentenbroden werden voor de kerst vervaardigd. Lou moeder bij hem klaagde over een kind dat niet gehoorzaam was of iets van dien aard, dan kwam Lou ‘opperdan’ om de lastpak met harde hand aan te pakken. Hard werken, orde en tucht waren de voor naamste pijlers waarop de opvoeding rustte. ‘Mei dikke dotten watten langs de kin gaf hij de Abraham een baardig aanzien Lou was snel in voor nieuwe apparaten, vooral als deze het werk voor hem of zijn vrouw konden verlichten. Toen hij een nieuwe elektrische oven kreeg, liet hij apetrots op zijn winkelruit de tekst ’Elektrische bakkerij De Toekomst’ zet ten. Hij ging met zijn tijd mee. Zo had Annie als eerste in Waarland een centri fuge. Daarnaast was hij praktisch en hield de oplossing voor oud brood in een ‘boet’ aan de achterkant, dicht bij huis. Zeven varkens en een toompje kippen hadden de oorlog op zeer jonge leeftijd. Ondanks het feit dat moeder Annie altijd en overal over iedereen een spraakwaterval van woorden uitstortte, sprak ze zelden met anderen over dit verlies. De meisjes sliepen op de zolder aan de voorkant van het huis in een soort van open bedsteden. De bedden van de jon gens stonden boven de bakkerij en de meisjes waren tijdens koude winternach ten best wel eens jaloers op de warme kof fertjes van hun broers. Als er weer een kleintje was geboren, dan sliep de bore ling eerst bij vader en moeder op de kamer en daarna werd voor het hummeltje een plekje vrijgemaakt bij de jongens of de meisjes. Een spouwen is een beschidtbolder die mid dendoor wordt gesneden (gespotnvd). Vaak wordt er anijszaad in gebakken en wordt gegeten met boter en suiker. Soms ook met kaneel. Mentaal was Annie een sterke vrouw en erg gastvrij voor bezoekers. De koffie stond altijd klaar en werd gepresenteerd met... een babbel. Ze was druk van nature en de godganse dag druk in de weer om haar grote huishouden draaiende te houden. Opa en oma Van Langen kwamen graag op visite bij hun oudste dochter. Met verjaardagen zaten ze dan in de mooie kamer voor, stijf en deftig in het zwart gekleed. Dochter Jopie herinnert zich dat ze niet over de drempel mocht komen en achter de schuifdeuren moest blijven. Annie bediende ook de klanten die in de winkel kwamen. Later werd de ze taak door de oudste dochters over genomen. Veel aanloop gaf het winkeltje niet, want de meeste waren werden door Lou en zijn knechten uitgevent. Elk kind moest van jongs af aan meehelpen in het huishouden en omdat moeders wil wet was, had tegensputteren geen effect. Het grote gezin bracht zoveel werk met zich mee dat extra hulp in de huishouding nodig bleek. Marie van der Gulik-van Duin, Alie Bakker-Groen en Nel Ursem- Borst hebben jarenlang in het gezin van bakker Groen gewerkt. Annie was heel vaardig met naald en draad en naaide zelf alle kleren voor de kinderen. Ze zagen er dan ook altijd keurig netjes en schoon uit. Alie Mul, dochter van de petroleumboer die aan de Weelweg woonde, hielp Annie één keer per week met het nodige verstel werk. Vader Lou had het met de bakkerij veel te druk om zich met de opvoeding van de kinderen bezig te houden. Alleen als

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2001 | | pagina 41