Het wandelpadenplan Heerhugowaard, 10 maart 2001 35 daar gaat geen negatieve invloed van uit op de talrijke water-, riet- en weidevogels die er hun broedplaats hebben. De fuut, kuifeend, waterral, graspieper, gele kwik staart, tureluur, rietzanger en de kleine karkiet zijn hier broedend aangetroffen. Ook de roerdomp voelt zich in deze om geving in zijn element. Tijdens de trektijd vinden veel vogels zoals steltloper, groen- pootruiter, zwarte ruiter, watersnip, wit- gatje en de kemphaan er een goede fou- rageerplaats. Ook zijn er diverse soorten zoogdieren gezien: egel, vleermuis, water rat en de wezel. Van de amfibieën komen zowel de bruine als groene kikker voor. De schoonheid van de bijzondere natuur in dit gebied wordt men het beste gewaar door met een kano het bekende ‘Rondje Waarland’ te varen. Ook per fiets of lo pend kan men een goede indruk van dit prachtige natuurgebied verkrijgen en de talrijke water- en weidevogels zien. Een flink aantal j aren is er in de gemeente raad van Harenkarspel sprake van de aan leg van wandelpaden door het oostelijke gedeelte van de gemeente. In ons doip wil men deze wandelpaden, zo mogelijk, laten aansluiten op de reeds bestaande paden. In het noorden aan de aloude kade van de Slootgaard en aan de westzijde van Waar land aan de oude kaai van de voormalige Speketerspolder. Het is de bedoeling dat een gedeelte van zo’n wandelpad zal lopen via de Oostkade en dat er onder de spoor brug een vlonder wordt gelegd voor een veilige onderdoorgang van de spoorbaan Den Helder-Alkmaar. Op deze wijze kan men volop genieten van de bijzondere natuur van de Oostkade en de nabij gelegen Boomerpolder. Geraadpleegde bronnen: - Regionaal Archief Noord-Kennemer- land te Alkmaar. - Archief gemeente Harenkarspel. - Archief gemeente Niedorp. - Archief Verenigde Noordhollandse Dagbladen te Alkmaar. - Waarland van Toen, door Arie Zutt 1979. - Stukken betreffende de bedijking van de Slootgaard, door Mr. G. de Vries Az. - Natuurgids van Noord-Holland, door Stichting Noordhollands Landschap 1996. In de barre winter van 1946-’47 was de Oostkade volledig van de buiten wereld afgesneden. De familie Doodeman (Oostkade 7) was een hele dag bezig om een pad naar de bewoonde wereld te graven. In de herfst van 1989 is het bestemmings plan Boomerwaal herzien, een gebied van ruim 26 hectaren, en daarbij is zo veel mo gelijk rekening gehouden met de bezwa ren die tegen het aanvankelijke plan wa ren ingediend. De grote botanische en or nithologische waarden van het gebied zijn genoegzaam bekend, doch de agrarische sector in het gebied moet toch enigszins worden ontzien. De bouwers moeten toch kunnen zorgen voor een goede en finan cieel verantwoorde bedrijfsvoering. I

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2001 | | pagina 37