In’t Veld naar de kerk. 32 De hi 1882 gebouwde Weelbrug vormt nog steeds de scheiding tussen de gemeenten Harenkarspel en Niedorp. Links het winkeltje van Dirk Bakker en Antje Kantje. Op de achtergrond de boerderij van de familie Doodeman die op 5 maart 1957 door brand werd verwoest. Ingelanden uit die tijd waren o.a,: Jaap Bakker, Jan Bruin-Jong, Piet Danenberg- Jong, André Doodeman, Arie en Dirk Doodeman, Piet Doodeman, Arie Klaver, gebr. Veldman, Jaap de Waard, Arie Zutt- Ruiter en de Provinciale Waterstaat van Noord-Holland, die het land verhuurde aan Gerard en Nico Smit. Op 1 januari 1970 viel het doek voor dit kleine poldertje. Tezamen met andere pol ders, geleden in de gemeente Niedorp, werd het samengevoegd tot het ‘Water schap De Niedorperkogge’. Dit was het einde van het zelfstandig bestaan van ’t Heenebosch en daarmee verdween deze bijzondere naam van de kaart. De elf bruggentocht vanaf de Oostkade. Zaterdag 11 januari 1941 vond aan De Weel, in het voormalig café ‘De Hoop’ van Pepping, de oprichtingsvergadering plaats van de ijsvereniging ‘Eendracht Maakt Macht’. Waarlander Simon de Jong was de eerste voorzitter van deze ijsclub, Hen drik Tamis van De Weel werd secretaris en Gert Jonker uit Waarland beheerde de pen ningen van de nieuwe ijsvereniging. Op het bevroren water van de Boomervaart werd een schaatsbaan aangelegd en aan de kant van de Oostkade kwam een koek-en- zopie te staan. Later werd er gezorgd dat uit een aantal luidspeakers vrolijke mu ziek klonk en de baan goed werd verlicht. van de statie ’t Veld, in dat jaar werd de kerk van de Heilige Martinus officieel verheven tot parochiekerk. De meeste mensen gingen lopend naar de kerk. Via landpaden en ‘kerkpaden’ kwam men bij de Boomervaart. Voordat de wipbrug over De Weel in 1882 was gebouwd, werden de mensen met een schuitje overgezet. Een belangrijk kerkpad liep vanaf de woning van Gert Lantman nabij de kruising Ve- De Oostkade was van belang voor de mensen die naar de kerk in ’t Veld gingen. De katholieken van Waarland behoorden voor het overgrote deel tot deze kerk gemeenschap. Tot aan 1859 was er sprake luweweg en Beemsterboerweg over het land via de spoordijk naar het huis van Cees en Jantje Jongkind-Doodeman en via een lang pad kwam men dan bij de Oostkade aan. Het verhaal gaat dat er aan dit kerkpad tegen het einde van de negentiende eeuw een heuse holbewoner was. Voor zijn onderkomen had hij een gat in de grond gegraven en met de vrijgekomen aarde had hij de achterkant van zijn ‘woning’ opgehoogd. Als er mensen bij hem naar binnen wilden, zei hij steevast: ‘Arremoe, kom maar binnen.Later is de man ver huisd naar een van zijn kinderen die in Schagen woonde. Ook vanuit De Sloeierd liep er een pad richting de Oostkade. Toen het aan het begin van de twintigste eeuw economisch wat beter ging, werd vanuit Waarland de eerste omnibusdienst naar de parochiekerk in ’t Veld gereden. In de Schager Courant van donderdag 11 ja nuari 1906 lezen we daarover: ‘Ten ge rieve van de vele R.C. kerkgangers te Waarland die op grooten afstand verwij derd zijn van de R.C. Kerk in ’t Veld, is door de heeren G. Wester en A. van Ophem alhier een omnibusdienst geor ganiseerd. Op Zon- en Feestdagen zal ge regeld tweemaal worden gereden. Reeds j.l. zondag heeft deze dienst, waarvan ongetwijfeld een druk gebruik gemaakt zal worden, een aanvang genomen. Ook ging men met paardenwagen ter kerke en de welgestelde boeren gingen met de sjees of met de brik naar de zondagse viering. H uj

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2001 | | pagina 34