DE OOSTKANT VAN WAARLAND. Arnold Lantman Het vogeltje over het touwtje. Langer of korter. 27 Op oude kadasterkaarten komt een ge deelte van de huidige Slootgaardweg voor als ‘Zandweg’. De weg die naar Zij dewind leidt, is op die kaarten ingetekend als de ‘Uitreed van de Zandweg’. De men sen die aan de oostzijde van deze Zand weg woonden, behoorden tot de gemeente Oude Niedorp en later tot de nieuw ge vormde gemeente Niedorp. Het is treffend wensen van de politiek en de bewoners van deze kade hadden in dat opzicht maar te dansen naar de pijpen van ‘de hoge heren’. De laatste aanpassing van de straatnaam Oostkade dateert overigens van 1 juli 2000. Bij de verdwenen spoor wegovergang veranderde de gemeentegrens. 'J In de serie ‘het beschrijven van een straatnaam in ons dorp’ wordt deze keer aan dacht besteed aan de Oostkade. Op het eerste gezicht lijkt er slechts sprake te zijn van een waterkerende kade van de ringsloot rond Waarland, die wordt doorsneden door de Weelweg. De weg aan de oostkant van het dorp is naar beide uiteinden toe doodlopend. De Oostkade, een kade van geringe betekenis naar het schijnt. Nader onderzoek wijst echter uit dat deze kaai een heel oude geschiedenis kent en dat deze teruggaat naar het midden van de zestiende eeuw, naar de omdijking van het eiland Waarland en de definitieve drooglegging van ‘de Kleine Waert’, zoals de Waarlands- polder in vroeger tijden werd genoemd. Bij de laatste gemeentelijke herindeling in onze omgeving, die op 1 januari 1990 zijn beslag kreeg, heeft het bestuur van de gemeente Harenkarspel het vogeltje over het touwtje laten wippen. Bij een krach tiger optreden van onze gemeente was het wellicht mogelijk geweest om bij be voegde instanties gehoor te krijgen voor een andere, een meer natuurlijke, loop van de gemeentegrens. Aan de zuidzijde van Waarland werd het kanaalvak Oudkar- spel-Kolhom als gemeentegrens aange merkt en kregen de bewoners van de Smuigelpolder tot aan het Niedorper Ver laat te maken met de gemeente Heer- hugowaard. Naar het noorden toe wordt de Boomervaart als scheidingsgrens tus sen Harenkarspel en Niedorp gevolgd om vervolgens bij de verdwenen spoorweg overgang in de Oostkade de spoorbaan te volgen. Het ware logischer geweest als de gemeente Harenkarspel had gepleit voor het behoud van het gehele dorp Waarland op haar grondgebied en dat de natuurlijke grens, de eeuwenoude ringvaart, tot aan de molen van de Slootgaard zou zijn ge volgd. Bewoners aan de oostzijde van de Sloot gaardweg vallen sinds 1 januari 1990 on der de gemeente Harenkarspel, terwijl de bewoners van de Zandweg, aan de over zijde van de spoorbaan, per die datum tot de gemeente Niedorp zijn gaan behoren. De laatste vijftig jaar is de lengte van de Oostkade nogal eens aangepast aan de >0--•* V i t

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2001 | | pagina 29