Het visgerei van Arie Bommer. 19 Uit Schager Courant van 19 juli 1911. Ze betaalden niet, want de brugwachter ontving immers zijn jaarwedde van f 20 en had vrij wonen. Regelmatig trok Klaas bij het bestuur van de Banne aan de bel. Zijn eerste verzoek om salarisverhoging werd ingewilligd. Hij kreeg in 1914 'het genot van het gras- gewas van het tweede park in de Zutweg Vier jaar later vroeg hij opnieuw om meer verdiensten. Hij wilde meer grasland. Te vergeefs, maar mocht het drukker worden, dan kon er het een en ander worden ge regeld. In 1920 kreeg hij een forse verho ging, zijn wedde werd totaal f 50.25, f 35 loon, f 5.25 aan vrij wonen en voor het grasgewas f 10. Beginjaren twintig werd in Dirkshom een elektriciteitsgebouw van beton gebouwd. Al het zand en grind kwam per boot en de brug van de Speketer moest vaker worden bediend, soms wel tweemaal per nacht. Opnieuw vroeg Klaas Nolten het Banne- bestuur om loonsverhoging. Ook brug wachter Dirk Doodeman van de Weelbrug was niet tevreden met zijn salaris. Het bestuur van de Banne wilde cijfers zien en gaf aan de drie brugwachters van Waar land opdracht het aantal passerende boten te tellen. In 1925 telde Dirk Doodeman 2.022 schepen, Klaas Nolten 2.210, waar voor hij 116 keer ’s nachts en 19 keer op zondag zijn brug bediende. Cees Bakker van de Wup liet niets van zich horen. Het resultaat was, dat hoofdingeland Dirk Doodeman met een drukker wordende scheepvaart wél verhoging kreeg. Klaas Nolten en Cees Bakker echter visten ach ter het net. Niek Nolten: ‘Van het salaris dat mijn va der als brugwachter verdiende kon ons gezin niet leven. Hij was naast losarbeider ook visser en had een klein bouwtje.’ De moeder van Klaas Nolten woonde met Arie Bommer in het molenhuis van de Speketer. Van de brug tot het molenhuis waren vijf posten en was het zo’n tien minuten lopen. Vaak hielp Klaas zijn stiefvader. Hij bevestigde de dekzeilen aan de wieken en bij slecht weer bleef hij de hele nacht paraat. Hij hielp hem ook bij het vissen. Toen Arie Bommer en zijn Klaas kreeg bij zijn aanstelling een schrij ven met voorschriften waaraan hij zich moest houden. Ten eerste: dat de onder uw toezicht staande brug bij gesloten stand zoodanig met de daartoe aanwezige sluitmiddelen moet zijn afgesloten, dat onbevoegden de brug niet kunnen openen. Ten tweede: dat bij geopenden stand der brug de door de Banne verstrekte mode lantaarn midden op de weg voor het ge opende bruggedeelte moet worden ge plaatst en dat bij slecht zicht, b.v. mist en na zonsondergang, deze lantaarn moet branden. Het openen en sluiten van de basculebrug werd ’s avonds en ’s zondags door Klaas Nolten gedaan en overdag door zijn vrouw. De schippers bliezen op een hoorn of luid den een bel; dat was voor de brugwachter een teken, dat er werk aan de winkel was. In de burgerlijke stand van Harenkarspel staat dat de eerste vier kinderen: Jansje, Jan, Piet en Arie zijn geboren 'in het huis staande alhier, wijk F la. (nu: Ring- vaartweg 4). De notulen van het college van dagelijks bestuur van de Banne Ha renkarspel van 15 juli 1911 vermelden ‘dat C. van Oord, brugwachter van de Speketersbrug, per 15 augustus a.s. eervol ontslag krijgt. Verder staat er 'dat er wordt besloten een advertentie te plaatsen voor een nieuwe brugwachter .Jaarwedde f 20, benevens vrije woning. Er hadden zich acht gegadigden aangemeld waaruit, na gesprekken tussen het bestuur en de sollicitanten, K. Nolten werd benoemd. Kort daarna verhuisden de nieuwe brug wachter, zijn vrouw en de kinderen naar de brugwachterswoning, die ongeveer 20 meter dichter bij de weg stond. Hun jong ste twee kinderen Neeltje en Niek zijn in dit huis geboren (nu: Ringvaartweg 2). Een post is een smalle houten loopbrug. Sollicitanten naar de betrekking van Brugwachter in den Bpeketerpolder, waaraan ver bonden is eene jaarwedde van f 20. benevens vrije woning, worden verzocht zich vóór 1 Augustus a s. -schriftelijk aan te melden bij den Voorzitter van de banne Harenkarspel, den heer J. SWAN te Dirkshom.

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2001 | | pagina 21