Over privaten en urinoirs. 15 voorstel. De dars en de koegang van de boerderij nabij de Waarlands molen (later bewoond door de familie Jan Schuijt- Groen) mocht wel een paar maanden wor den gebruikt. Het bleef wel schipperen en meester Plaatsman zou het nodige moeten improviseren, maar het kon. En belang rijk, zowel ouders als schoolopziener kon den leven met deze oplossing. Met het schaamrood op de ka ken. Voor zestig nieuwe school banken werd 590 betaald. Augustus 1906 werden de bouwvakkers uit gezwaaid. Het nijpend ruimtegebrek van de school van meester Plaatsman was eindelijk opgelost. In augustus 1906 mocht de school in Waarland de bouwvakkers van aannemer Sleutel uitzwaaien. Feestelijkheden ble ven achterwege. Daarvoor waren de ver houdingen veel te veel verstoord. School opziener Van Rijsens werd ook later geen vriend van Plaatsman. Na een grondige inspectie van de school na de oplevering, begon de opziener te zeuren over de pri vaten. Op 11 oktober 1906 kwam zijn brief binnen: 'één jongensprivaat, één meisj esprivaat en één urinoir is te weinig voor het totale aantal leerlingen van 120. Er moet juist nog eens zoveel worden bijgebouwd. Er zijn nog steeds privaten met tonnen. De gemeente Haringcarspel en hoofdonderwijzer Plaatsman moeten een gepaste hekel hebben gehad aan deze geachte schoolopziener. Steeds nadat maatregelen waren getroffen, kwam hij achteraf weer met nieuwe eisen. Waarom die man niet bij de beoordeling van bouw plannen zijn adviezen en aanwijzingen gaf, was hun een raadsel. Het eind van dit liedje was, dat er een beerput werd ge maakt in de hoek van de tuin van het hoofd der school, waar twee privaten voor de jongens werden geplaatst. Daarnaast kwam er buiten een afgesloten urinoir, ‘zoodat de op de speelplaats aanwezige Minder problemen had de gemeente met de financiering. B&W stelden voor om een voorschot van 372.69 te nemen op het verwacht positief resultaat van het jaar 1905. Verder zou een lening worden af gesloten van 1.500 bij de Maatschappij voor Gemeente Crediet te Amsterdam, tegen een rentepercentage van 4 procent. In zes termijnen van 250 zou de lening worden afgelost, te beginnen in 1907. De totale investering bedroeg 1.710.25. Daarnaast had de gemeente zestig nieuwe schoolbanken aangeschaft tot een bedrag van 590. Op de bouw werd een rijksbij drage van 427.56 verkregen. Overigens had burgemeester Jacob Swan nog een slimmigheid toegepast op de aanvraag voor de rijksbijdrage. Hij had de bouw grond voor het nieuwe lokaal opgevoerd als kostenpost. Ook toen al waren minis teriële ambtenaren niet op hun achter hoofd gevallen. Per kerende post kwam het verzoek van het Ministerie om ope ning van zaken te geven. ‘Was de grond bij de school een onderdeel van de tuin van het schoolhoofd? en ‘was er al eens een vergoeding van 30% subsidie ver strekt? Beschaamd mocht Swan de aan vrage corrigeren.

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2001 | | pagina 17