u. u. Rode kool van Waarlands bo dem. In 1899 werd de eerste (houten) hoge brug gebouwd over de ringsloot russen Waar land en de Smuigelpolder. De Tuinbouw vereniging had zich daar sterk voor ge maakt. De producten konden via de brug met paard en wagen naar de veiling bij het station Noord-Scharwoude. De tuinbouw in Waarland floreerde. Weilanden werden gescheurd en opgekocht door jonge, voor al katholieke, tuinders. Het inwonertal nam toe evenals het aantal schoolgaande Aan het einde van de negentiende eeuw veranderde Waarland. Vooral in de zuid oosthoek van de polder zijn in die tijd steeds meer tuinbouwbedrijf]es ontstaan. Klaas Kuiper was als eerste in Waarland begonnen met de teelt van rode kool. Hij woonde in een boerderij aan de Westkade (thans nummer 1). De teelt van rode kool had hij in Langedijk gezien en de tuinders daar verdienden er een aardige boterham mee. Kuiper was er dan wel mee begon nen, maar de verkoop was een groot pro bleem. In Langedijk kwamen toen al kooplieden uit de steden, maar Waarland en Kuiper waren hen onbekend. Kuiper moest zelf naar Langedijk om kenbaar te maken dat hij ook rode kool in de aan bieding had. Ervaring met de bewaartech niek en de handel had hij niet. Het eerste jaar liep dan ook uit in een fiasco. Het jaar daarop probeerde hij het opnieuw. Nu was Maandag 5 september, de eigenlijke feest dag, was er weer een optocht met ver sierde wagens. De stoet was nog fraaier en groter dan de eerste keer. Er was zaterdag avond en de gehele zondag doorgewerkt om de wagens nog meer te versieren om nog beter voor de dag te komen. Per slot van rekening vormden de mensen in de verschillende polders ook toen al een hechte gemeenschap. Na afloop van deze rondrit waren op een terrein bij de Neder lands Hervormde kerk te Dirkshom volks spelen georganiseerd voor jong en oud. Zaklopen, sprietlopen, ringsteken, tobbe- varen waren ook toen al bekende ingre diënten van zo’n dag. De schooljeugd genoot met volle teugen van deze extra ‘vacantiedag’. Het koninginnebal in de verschillende dorpscafés sloot voor de ou deren deze geslaagde dag. Kuiper mazzel. Het werd een strenge win ter en groenten waren schaars. Er was veel vraag naar wintergroenten en de prijzen liepen op. Hij maakte een best jaar met zijn rode kool en dat had tot gevolg dat veel Waarlanders overgingen op de teelt van deze koolsoort. Voor de verkoop en afzet bleven ze afhankelijk van de wille keur van kooplieden, die de nieuwbakken tuinders bezochten. Inzicht in de markt en prijsvorming hadden ze niet. Daarin kwam verandering door meester Plaatsman. Hij wees de boeren en tuinders op de voor delen en mogelijkheden van coöperaties en tuindersverenigingen. Niet bevorderlijk voor het les programma. In 1897 slaagde hij erin om de Tuinders- en groentevereniging ‘Waarland Om streken’ op te richten. De belangstelling was groot. Ruim 80 mensen konden als lid worden ingeschreven, waaronder ook een flink aantal uit Zijdewind en ’t Veld. Gezamenlijk werden meststoffen, plant goed en gereedschappen ingekocht. Proe ven met nieuwe teelten werden genomen. Zo werd in 1909 door een dertigtal tuin ders besloten augurken te gaan telen. Het zaad werd door de vereniging ingekocht. Ondanks een natte zomer kon deze proef geslaagd worden genoemd. De prijs van de ‘zure bommen’ was dermate goed dat werd besloten in 1910 wederom augurken te telen. In de jaarvergadering van dat zelfde jaar werd melding gemaakt dat bouwer J. Pancras ‘een geheelen akker in gereedheid had gebracht om die met aalbessenstruiken te beplanten en dat men zich door den hoogen prijs der kool soorten niet in slaap laat wiegen, maar dat men het oog op de toekomst houdt gevestigd. J J. is. 10 Breuken, uit te rekenen zonder 'zakjaparmer Hoeveel kojt de h. putontnlic. wamiesr meuwoor <1* 6 L. S’/i gl- betaalt ludiov men voor 18. bicrgl&zen 4'/j gl- betaald heeft, tegen hoerecl d*ti <dn gin* gerokeittl Zoo een Ulenkcoptr «n «Uk laken ran *S N. ont vangt voor 2SS*/,. hoeveel kost Leni du do M Voor >8 gi- knopt tnen li'/j KG ran loken teven, hoeren! K.G. van dioxoltd-v waren ra! ui«n dan voor 10 kannen koopea

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2001 | | pagina 12