De gemeente Haringcarspel anno1866. Geen Haringcarspel maar Haren karspel. Voordat er van de gemeente Haringcar spel nieuwe stijl sprake was, komen we voor dit gebied ook andere schrijfwijzen tegen. In archiefstukken vinden we namen als: Heere Karspel, Harencarspel, Haring karspel. Zelfs de commissaris van koning Willem-III in de provincie Noord-Holland hield zich bezig met de verschillende wijze van schrijven van de gemeente naam. Op 22 augustus 1882 liet burgemeester Swan een schrijven uitgaan naar de Offi cier van Justitie van de ‘Arrondissement Regtbank’ te Alkmaar, waarin hij om opheldering vroeg over de juiste schrijf wijze van de gemeentenaam: Haringcar spel of Harenkarspel. De officier ant woordde per brief van 26 augustus en adviseerde burgemeester Swan een missi ve te richten aan de ‘Commissaris des konings’ in onze provincie. In zijn ant woord verwees de commissaris naar een besluit van de ‘Hooge Raad van Adel’. Die instantie had tenslotte op 22 oktober 1817 het nieuwe gemeentewapen vast gesteld. In het eerste en vierde kwartier waren drie haringen afgebeeld. In zijn brief van 21 oktober 1882 schreef hij: f. ‘Op grond van deze wetenschappelijke gegevens, ben ik van meening dat men de spelling: Harenkarspel’als de meest juiste moet blijven behouden. In de schrijfwijze veranderde niets en de brieven verdwenen in de onderste bureaulade. Ook niet na ontvangst van een brief d.d. 2 september 1896 van Gedeputeerde Staten van Noord- Holland. Daarin staat: ‘Naar aanlei ding van uw schrijven hebben wij de eer u mede te deelen dat uw voorstel om de van ouds gebruikte spelling van den naam Uwer gemeente te behou den, door ons indertijd met gunstig advies aan den Minister van Binnen- landsche Zaken is overgebracht. Des ondanks heejt Zijne Excellentie het beter geacht de naam uwer gemeente in de wet van 16 April 1896 (Stbl. No. 72) te doen opnemen als: ‘Harenkar spel’En weer gebeurde er niets, Tijdens de raadvergadering van 24 september 1906 gaf burgemeester Swan aan dat bij het college van B&W het Toen de plannen voor een nieuwe gemeente, te vormen door de gemeente Harenkarspel, Sint Maarten en Warmen huizen, in een vergevorderd stadium ver keerden en de behandeling van wetsvoor stel 20446 ‘het voorstel van wet tot gemeentelijke herindeling van de Kop van Noord-Holland' in de beide Kamers der Staten Generaal een hamerstuk zou zijn, kwamen er na het vertrek van burgemees ter Wesselink op 1 februari 1989 plotse ling twee tijdelijke burries. In Harenkar spel werd hij opgevolgd door waarnemer Jos Louter, burgemeester van Obdam. De Zijper burgervader Jaap Gutker kreeg deze opdracht in Warmenhuizen. “4^ ”1 VAN WEGE DEN KONING. Gemeente van HARINGCARSPEL I Zijnde gevierendeeld, hel eerste en vierde van lazuur beladen met drie haringen van goud, geplaatst en fa see, het tweede en derde mede van lazuur, beladen met een posthoorn van goud, voor sart out een schild van goud, beladen met een keper van lazuur. ingevolge het, door haar gedaan verzoek, in het bezit van het navolgende WAPEN: Gedaan in 's Gravenhage den 22e October I8J7. DE HOOGE RAAD VAN ADEL, gebruik makende van de magt aan denzelven verleend, bij besluit van den 20sten Februarij 1816, bevestigt bij dezen de UllkltlIkJwK 54 tyj KS NGKH c h J U; A' Varmrnhuiirn wjRMKNIIVIXKX K.rM./rl '1. lAKRXKARSl'KU 'X

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2000 | | pagina 56