Adverftentien. Van Sart tot Swan. Opnieuw samen delen. Vanaf het begin van de twintigste eeuw moesten de twee gemeenten het weer stel len met één burgemeester. Dat waren ach tereenvolgens, Jan Burger, Henricus Nolet, Vincent Nolet en Willem Wesse- link. Door beide gemeenteraden was er meer dan eens actie gevoerd voor een eigen burgemeester. Dit kwam heel sterk naar voren toen Jan Burger, vanaf 1 juli 1909 al in Harenkarspel burgemeester, zijn functie ter beschikking stelde. Door de raad van Warmenhuizen werd gepro beerd een burgemeester voor de eigen gemeente te krijgen. Er werd zelfs een bezoek gebracht aan de commissaris van de koningin in Noord-Holland. Deze pogingen haalden echter niets uit. Don derdag 1 november 1928 werd H. Nolet burgemeester van zowel Harenkarspel als Warmenhuizen. Zijne kinderen, behuwde kinderen en kleinkinderen Uit allernaam K. FRANCIS. Haringcarspel ï5 Februari] 187g gedeelte van het dorp Schoorldam be hoorde. De gemeenten Haringcarspel en Warmenhuizen kregen vanaf dat moment elk een eigen burgemeester, respectieve lijk Jan Sart en Klaas Blom. In de eendriekwart eeuw zijn er in Haren karspel ook anderen burgemeester van deze Westfriese plattelandsgemeente ge weest. Theunis Waagmeester werd op gevolgd door Jan Sart, die na de inlijving door de Fransen al eens maire van Haringcarspel was geweest. Fulps Bij post, opvolger van Jan Sart, was burge meester tot hij op 1 februari 1843, op 57 jarige leeftijd overleed. Koning Willem-11 benoemde op 19 juni van dat jaar Cornells Francis tot burgemeester van Haringcar spel. Deze benoeming geschiedde op voordracht van het ‘Ministerie van Binnenlandschen Zaken’. De Staatsraad- gouverneur van de provincie Noord- Holland stuurde op 29 juni 1843 een brief naar Francis met de volgende passage Overigens wordt U Ed. bij deze uit- genoodigd, om zich op Maandag den 10 July aanstaande deze namiddags ten één ure te willen vervoegen in mijne bureaux te Haarlem, ten einde in uwe nieuwe betrekking den vereischten eed in mijnen handen af te leggen. Het traktement van Francis bedroeg bij zijn benoeming 300 per jaar. Ook Francis bleef tot zijn dood op 15 februari 1879 op zijn burgemeesterspost. Hij bereikte de leeftijd van 78 jaar. Bijna 36 jaar was hij een geziene burgervader die veel tot stand heeft gebracht. Voor Waarland zette hij zich op bijzondere wijze in voor de stichting van een Openbare Lagere School en de bouw van een leslokaal met een onderwijzers- woning. Cornells Francis was ook nauw betrokken bij de plannen tot de nieuw bouw van de Nederlands Hervormde kerk te Dirkshorn. Tezamen met zijn echtgeno te, Maartje Smit, legde hij op 3 december 1868 de eerste steen voor deze kerk. Ter gelegenheid hiervan schonk het echtpaar Francis een zilveren doopbord aan de Hervormde kerk te Dirkshorn. De burge meester was ook kerkvoogd van de Hervormde gemeente Dirkshorn. Francis’ opvolger was Jacob Swan, een Uit de Schager Courant van man die dertig jaar aan het hoofd stond zondag 16februari 1879. van het bestuur van deze gemeente. Swan had zijn vertrek als burgemeester zelf aan- gekondigd. Dit in tegenstelling tot zijn beide voorgangers, Bijpost en Francis, die in het harnas stierven. Het naderende ver trek van Swan bracht Waarlands hoofd onderwijzer Dirk Pieter Plaatsman er toe te solliciteren naar de functie van eerste burger in de gemeente Harenkarspel. Heden nacht overleed tot onze diepe droef heid, na een kortstondige ziekte onze geachte vader de Heer C. FRANCIS, in den ouderdom van 78 jaren, in leven Burgemeester der gemeente en Voorzitter van de banne Haringcarspel, Heemraad van het A nibacht van West friesland genaamd Geestmer Ambacht, enz. enz- Wat wij in hem verliezen, die ons, niet tegenstaande zijnen hoogen ouderdom nog steeds met zijnen raad bijstond, kunnen zij be seffen die hem in zijn werkzaam leven gekend hebben. 53 1

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2000 | | pagina 55