Geld, de eerste zorg. 52 Huize ‘Zuidwijk’, de woning van burgemeester Jacob Swan te Dirkshorn. V.l.n.r.: Burgemeester Swan en zijn echtgenote. Bij de jiets staan de dames Veter en geheel rechts tuinman Jan Veter. 1concerneren aangaan. 2) repartitie verdeling naar de kosten. Waagmeester ook ‘baas’ in Haring- carspel. Toen Theunis Waagmeester op 21 novem ber 1825 tot burgemeester van de gemeen te Haringcarspel werd geïnstalleerd, was hij al lange tijd eerste burger van de buur gemeente Warmenhuizen. Waagmeester was daar al in 1810 schout Willem Sevenhuysen opgevolgd. Theunis was de eerste maire van Warmenhuizen, hij werd in 1816 schout en vanaf 1825 burgemees ter van deze gemeente, waartoe ook een oude bestuur, te installeren en te beëdi gen’. Er was bepaald dat bij een inwoner aantal van 2.000 of meer, de gemeente raad zou bestaan uit negen leden. Waren er minder inwoners dan konden zeven personen het raadswerk wel af. In beide gevallen maakte de burgemeester deel uit van de raad. Zittende gemeenteontvangers werden herbenoemd. ‘Ten einde in de Vacaturen te voorzien, welke door deze organisatie in sommige Gemeentebestu ren zullen ontstaan, worden de Eigenaren der Heerlijkheden en Gemeentebesturen, die zulks zouden mogen concerneren uitgenodigd binnen veertien dagen de noodige Voordragten ter vervulling, vol gens de bepalingen der nieuwe Regle menten, alhier in te zenden. Van het aftre den van het oude bestuur en de installatie van het nieuwe bestuur werd een behoor lijk proces-verbaal opgemaakt. Tn die Gemeente alwaar de raad niet volledig is, zal de loting wegens de periodieke aftre ding plaatshebben in de eerste vergade ring na de benoeming en daarvan alsdan een behoorlijken staat worden ingezon den.’ De raad van de gemeente Haring carspel was niet volledig. Jan Groot werd enige tijd later als het zevende lid geïn stalleerd. Het rooster van aftreden was als volgt: ‘Op 2 januari 1828: Cornells Bos le assessor, Ariën Swager lid van den Raad. Op 2 januari 1830: Ariën Boogaart 2e assessor, Pieter Francis lid van den Raad. Op 2 januari 1832: Theunis Waag meester Burgemeester, Heertje Kooij en Jan Groot leden van den Raad. Er moest door de nieuwe raad van de gemeente Haringcarspel flink wat werk worden verzet. Aan het einde van de week, zaterdag 3 december, kwam men alweer in vergadering bijeen. Voordat van het jaar 1825 afscheid kon worden geno men, vonden er nog twee raadsvergade ringen plaats en wel op 7 en 28 december. Op eerstgenoemde datum werd er gespro ken over het rapport van de commissie die was belast met het onderzoek omtrent het saldo van de oude verpondingen en het gebruik van die penningen. Er bleek een bedrag van 1.000 aan contanten te zijn. Van 24 percelen onroerend goed zou de huur 1.145 opbrengen. Bij de uitgaven stonden de volgende bedragen vermeld: a) grond- en alle andere lasten van de vaste goederen 620, b) uitkering aan G. Groene veld 78, c) onderhoud aan een woning 200, d) voor reparatie aan de dorpstoren en vernieuwing van het raad huis 1.247. Tijdens een buitengewone raadsvergade ring op 14 februari 1826 werd de ‘Repartitie 2van de plaatselijken omslag van de gemeente Haringcarspel over den Jare 1826’ vastgesteld. Er werden 131 aanslagen verzonden voor een totaal bedrag van 2.400. Voor het hoogste bedrag, 64, werden aangeslagen: Cor nells Bos, Jan Groot, Ariën Boogaart, Dirk Hogeboom, Fulps Bijpost, Arie Twisker, Pieter Francis en Heertje Kooy. Ariën Swager betaalde tien gulden min der. De volgende personen werden voor het minimale bedrag van 1 aangeslagen: Cornelis Stoop, de Weduwe Th. Bregman en Gerrit Wiegand.

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2000 | | pagina 54