UIT HET LEVEN: LEVEN EN DOOD. Tekening: Henk Tol. Riet Wever-Appel. 49 De crisusjare dertig, zo werde ze noemd. In die toid was ik nag maar ’n kloin moid- je en wist hillegaar niks van al die dinge. ’t Was zo’n end bai moin bed vedaan. Vlak voor moin bed, dat ware doodkisten en de lucht van hout en hars. As kind uit ’n timmermansgezin was ik deer an wend. In die jare maakte moin vader zelf de doodkisten die nódig ware. Om de nade dicht te make, kwam deer ök nog hete pek an te pas. Den werd de bui tenkant lakt. Deernei heel voorzichtig op twei skrage in de voorkamer zet om te droge. Soms stookte moe den ök nag de kachel. Wai, de kindere, sliepe in die kamer. Ging ik seives te bed, den liep ik heêl voorzich tig langs de kist en klom in de bedstee. Maar altoid deed ik de beddeur op ’n kier tje en keek den efkes de kamer in. ’t Olielampie van ’t Heilig Hartbeeld gaf zón geheimzinnig licht an alles wat ik zag: de skilderijen an de wand, ’t nikkelen theeservies op ’t theekassie, Tante Zuster met heur gróte kap. Alles leek wel te bewege. Den kroop ik onder de dekens en droomde, dat deer kabouters in en uit de kist klauterde. Ze droege werkskortjes en ik hoorde getik en gehamer. As ik soches wakker werd, zag ik ’t metien. Alles is nou aars. D’r zat nou witte stof op de binnekant van de kist en glim mende hengsels an de zijkante. Op ’t dek sel zat 'n groot sulveren kruis. Den pakte ik ’n gróte doos uit de diepe kast. Want nou kwam moe wel gauw om ’t leste werk te doen. Ik rolde zwarte kant van de rol of. Moe maakte dat an de bovenkant vast met neêld en dreid. ’t Kussentje werd met zaagsel vuld. Op de rand stond: ‘Rust zacht’As dat allegaar klaar was, werd de kist op de handwagen zet, groot kleid deer over heen en den de deur uit. Allegaar dinge, die ons vertrouwd ware. Maar op ’n keer was moe heêl erg ziek. Dokter kwam alle dage, ’n Paar tantes ginge naar moe op ziekebezoek en liepe langs ’t kamerraam en deer stond midden in die kamer ’n doodkist. ‘Oh, wat erg’, zeide ze teuge mekaar, ‘ze is al dood’. Huilend liepe ze de kamer in. Maar moe zat al weer rechtop in bed. Wat ’n opluch ting! ‘Nou leef ik vast nag lang’, zei ze. En dat is ök beurd. ’t Benne dagelijkse dinge van ’t leven, die je stof tot nadenke geve.

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2000 | | pagina 51