Harriejoep en hurry-up. 47 M.F.-trekkers. Nic de Waard kijkt onder de motorkap. Een mens wikt., en in dit geval, kortslui ting beschikt. De woning brandde tot de grond toe af. En daar stonden Peter en Marijke met al hun plannen. Kordaat pak ten ze de draad weer op. Op dezelfde plek verrees korte tijd later een fraaie nieuwe woning en zo kon er in september 1972 worden getrouwd. Inmiddels groeide het loonbedrijf, naast het vaste personeel Cor Bruin, Jan en Arie de Waard, traden de kinderen de een na de ander in de voetsporen van vader Adam. Peter, Ad, Dirk, John en Rob klommen allen in de trekkerscabine. Alleen Cor zocht zijn stiel elders en begon later, met veel succes, een schildersbedrijf. Bin dende factor en meebepalend voor het succes van het loonbedrijf was de betrok kenheid van moeder Alie. Honderden malen nam zij de telefoon aan, verdeelde het werk, verzorgde de administratie, schreef de rekeningen, zette liters koffie en waste strijk en zet elke week zo’n der tig overalls. Ze was een en al bedrijvig heid voor het bedrijf, maar ze deed niet liever. Als een mokerslag kwam hier een einde aan toen Adam op 31 december 1976 aan een hartinfarct overleed. Ont zetting, verdriet, verwarring alom. Hoe nu verder? Adam had het de laatste jaren juist wat rustiger gekregen. Volksman als hij was, had hij tijd en ruimte gevonden om zich in te zetten voor de Waarlander gemeenschap. Actief was hij in de ludieke activiteitenclub IW3, mede-oprichter van gymnastiekvereniging Con Amore, en de harddraverijvereniging. Ook Waarland ver loor met hem een bijzonder mens: een warm, meelevend en actieve verenigings- man. Het gezin verloor een goede man en vader, het bedrijf miste vanaf dat moment de zakelijke, strenge doch rechtvaardige leider. Moeder Alie en de vijf zonen zou den vanaf dat moment samen de zaken moeten runnen. En dat lukte. Na rijp beraad besloten zij dat Peter en Marijke hun woning zouden gaan ruilen met moe der. Zij kwamen daarmee naast het bedrijf te wonen. Die overstap kostte Alie ontzet tend veel moeite, want ze was de drukte zo gewend. Ze wist zich nauwelijks raad met die zee van vrije tijd die op haar af kwam. Na verloop van tijd ging ze weer dingen ondernemen en vulden haar kinde ren en kleinkinderen, maar ook de kaart- clubjes e.d., de leegte op. Ook vonden velen hun emplooi als opper- Het bloed kruipt.... Peter man of als grondwerker. De voortgaande Bruin op een van de eerste bedrijven konden hun bedrijfsomvang vergroten en schakelden over op nieuwe technieken. Vooral na het extreem goede jaar 1976, waarin alle producten voor goud geld konden worden verkocht, ver rezen alom in de polder de grote koelhui zen. De oude luchtboeten kregen slechts een functie als opslagruimte. Kool werd niet langer gesorteerd en gestapeld op de laag, maar werd vanaf toen in kuubskisten opgestapeld, wel vijf hoog. Ook de teelt en de bewaartechnieken van aardappels en bloembollen veranderden mee. De oude nateeltproducten, irissen en gladio len verdwenen nagenoeg uit de teeltsche- ma’s. Met tien spoorwagons kool was men lange tijd een flinke tuinder. In een paar jaar tijds veranderde dat beeld en nu verbouwereerd men niet meer van een aantal van 100 wagons. Ook in de bollen teelt komt nauwelijks meer een mensen- De overname van het bedrijf is vrijwel ‘spelenderwijs’ gegaan. Tegelijkertijd veranderden vanaf die periode de werkzaamheden in hoog tempo. De tuindersbedrijven in Waarland waren na de verkaveling relatief klein gebleven. Dat veranderde in de zeventiger jaren. Bedrijven werden beëindigd en de tuinders maakten de overstap naar de Hoogovens, Papierfabriek Van Gelder, de Amsterdamse haven en de wegenbouw. 16-; ■ft

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2000 | | pagina 49