Man en paard. 44 deed het loonwerk en verzorgde de vee stapel, Adam was voor de tuinderij. Adam sr. hielp nog wel mee en in de winter maanden legde hij, gekleed in de traditio nele blauwe kiel en pilose broek, nog menig kooltje om. Bij het lossen van de kool in de zwarte boet van Jan van der Fluit leverde zijn pijp soms een zodanig dik rookgordijn op, dat bij het opgooien van de kool zijn (klein-)kinderen volledig aan het zicht waren onttrokken. Hij bleef een opvliegend persoon. Bekend bleef zijn schreeuw naar de kleinkinderen wanneer ze weer eens op de verboden hooizolder aan het donderjagen waren: ‘Kom d’r uit, darmen!’ Het grut gehoor zaamde onmiddellijk en liet zich als de wiede weerga via het hooiladdertje naar beneden zakken. Gelukkig was hij zijn uitbarsting weer snel vergeten en was zijn woede van korte duur. Moeder Neel kon genieten van haar oude dag, het leven van haar kinderen en kleinkinderen vulden haar dagen met vreugde. Helaas begon zij op latere leef tijd sterk te dementeren. Op 27 november 1968 overleed zij op 85-jarige leeftijd. Haar man Adam werd 88 jaar en overleed in 1970. Nadat vader Adam het bedrijf in 1948 aan zijn beide zoons had verkocht, zetten de broers de eerder overeengekomen taak verdeling voort. Klaas deed met zijn paar den het loonwerk en Adam hield zich bezig met het tuindersbedrijf. De broers konden zich hierin goed vinden. Het ver schil in leeftijd was groot, Klaas was van 1910 en Adam werd in 1922 geboren. Klaas was de veertig al gepasseerd en iedereen dacht dat hij wel vrijgezel zou blijven. Tot veler verrassing kwam daar verandering in toen hij Alie van der Fluit ontmoette. Het klikte wonderwel tussen die twee ook al was Alie twintig jaar jon ger. 1 Augustus 1951 trouwden zij en gin gen wonen in een huisje aan de Oostkade (nu nr. 17). Het loonwerk stond in die pe riode, door de verkavelingswerkzaamhe- den, op een laag pitje. Nadat Waarland was veranderd van vaar- tot rijpolder trok het werk weer aan en was Klaas bijna dagelijks met zijn paarden aan de slag. De Waarlander tuinders hadden door de ver kaveling een duidelijke voorsprong geno men op tuinders uit de omgeving. Naast de gebruikelijke producten, zoals aardap pelen en kool, hadden de meesten een bol- lenkraam met tulpen of irissen. Traditio nele nateelt, zoals zilveruien of slabonen verdwenen uit het teeltplan. De verkave ling had ook tot gevolg dat de vertrouwde manier van landwerk verdween. Spitten, mensenbeultjes e.d. verdwenen samen met de vlet en de praam uit beeld. De rol van loonwerker werd allengs belangrijker, daarnaast kwam ook de concurrentie om de hoek kijken. Gert Poland, Bram Dekker, Piet Danenberg, Siemen Kuiper en Arie Goudsblom van De Weel probeer den, afwisselend met en zonder succes, hun graantje van deze markt mee te pik ken. Ieder kreeg zo zijn eigen vaste klan ten. Zo ook Klaas en Adam Bruin. Langzaam maar zeker veranderde echter de situatie. Menig tuinder schafte zelf een trekker aan en hield daarmee de loonwer ker zoveel mogelijk van zijn land. Klaas had echter een niet onbelangrijk voordeel want met zijn paarden kon hij nagenoeg altijd aan de slag. Nattigheid op het land maakte dat de lichte trekkertjes al gauw waren uitgeschakeld. Twee stoere werk paarden konden vrijwel onder elke weers gesteldheid aan de slag. Er waren diverse tuinders die dan beslist geen trekker op hun land dulden, maar ook als er sprake was van een nachtvorst in het late voorjaar als de piepers al in de grond zaten. Dan ging Klaas al weer het land op met z’n paard en de ‘Harriejoep’ (Hurry-up). Hier door kon hij de concurrentie lange tijd op afstand houden. Klaas vormde met zijn paard een twee-eenheid. Ook zijn kinde ren bracht hij de liefde voor de dieren bij. Zoon Arie was als joch doodsbang als hij die grote snuivende beesten water moest geven, maar gelukkig hielp vader hem beetje bij beetje over zijn angst heen. Minder gelukkig liep het af met buurjon gen John Ursem. Hij was in het voorjaar van 1963 op een keer met stenen aan het klieren achter het paard Nellie (overigens een heel mak paard). Nellie gaf een trap achteruit, vol in het gezicht van John. Vader Ursem wist door kordaat optreden, samen met de gealarmeerde dokter Hageman, John met spoed naar het zie-

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2000 | | pagina 46